Czy to będzie przełom w świecie rozwoju i finansowania nauki w Polsce? Od teraz przedsiębiorcy mogą odliczyć od dochodu wydatki z tytułu zakupu nowych technologii. Ta nowa ulga jest wykazywana na zeznaniu PIT-36 2019. Przeczytaj, co mieści się pod pojęciem nowych technologii i komu przysługuje to nowe odliczenie.
Nowe technologie – definicja
Pod pojęciem nowych technologii kryje się wiedza technologiczna, która stanowi wartość prawną i niematerialną np.:
- prawa autorskie,
- licencje,
- know-how (wiedza techniczna i pozatechniczna np. administracyjna, finansowa, organizacyjna, która jest przydatna w przypadku konkretnej firmy),
- oprogramowania,
- wyniki badań i prac naukowych.
Wiedza ta ma na celu udoskonalenie istniejących w firmie usług i wyrobów lub powinna przyczyniać się do wytworzenia nowych pozycji w ofercie firmy.
Warunki uznania nowych technologii
Nowe technologie to te, które nie są stosowane na świecie dłużej niż okres pięciu ostatnich lat. Co więcej, by móc uznać taki wydatek w odliczeniu na dokumencie PIT-36 2019, kupiona technologia musi być potwierdzona przez niezależną od kupującego jednostkę naukową. Oznacza to, że zgodnie z nową ulgą, zakup nowej technologii to nabycie praw do wiedzy – przeniesienie praw oraz korzystanie z nich przez podmiot kupujący.
Ulga na nowe technologie – komu przysługuje?
Ten nowy rodzaj ulgi przysługuje wszystkim przedsiębiorcom, którzy rozliczają swoją działalność gospodarczą na zasadach ogólnych (18% lub 32%). Firma nie może być też objęta zwolnieniem z tytułu prowadzenia jej w specjalnych strefach ekonomicznych. Ten wymóg dotyczy danego (rozliczanego) roku i roku poprzedniego.
Limit odliczenia
Kwota odliczenia wykazywana na zeznaniu PIT-36 2019 to 50% wydatków poniesionych z tytułu zakupu nowych technologii. Ta kwota nie może jednak przekroczyć ubiegłorocznych dochodów prowadzonej działalności gospodarczej.
Komu nie przysługuje ulga od nabycia nowych technologii?
Oto 3 sytuacje, które stanowią przeszkodę do skorzystania w pełni z ulgi od zakupu nowych technologii:
- Gdy firma w ciągu trzech lat od momentu wprowadzenia nowej technologii do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych lub środków trwałych, przeniesie prawo do korzystania z niej na inny podmiot.
- Gdy firma w ciągu trzech lat od wprowadzenia nowej technologii do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych lub środków trwałych ogłosi upadłość.
- Gdy firma otrzyma w jakiejkolwiek formie zwrot wydatków poniesionych z tytułu zakupu nowych technologii. Jednak w przypadku, gdy firma otrzyma tylko częściowy zwrot tych wydatków, to może odliczyć niezwróconą kwotę od dochodu.
Jak odliczyć ulgę na nowe technologie?
Ulgę na zakup nowych technologii wykazuje się w załączniku PIT/O. Należy dołączyć go do zeznania PIT-36 2019. Warunkiem koniecznym do wykazania kosztów związanych z zakupem nowych technologii, jest posiadanie dokumentacji. Muszą one stwierdzać wysokość poniesionych wydatków i być opatrzone opinią o nowej technologii, sporządzoną przez jednostkę naukową. Dokumentów tych nie dołącza się do zeznania PIT-36 2019, jedynie trzeba je archiwizować przez 5 lat, licząc od końca roku, w którym zostało złożone zeznanie.
Strata lub niższy dochód od należnej ulgi – co wtedy?
W przypadku, gdy firma ponosi straty lub osiąga dochód niższy od przysługującego odliczenia z tytułu zakupu nowych technologii, to można odliczyć całą kwotę przysługującej ulgi. Gdy brakuje części tej kwoty, wykazuje się ją w zeznaniach PIT za kolejne trzy lata, licząc od końca roku, w którym kupiona nowa technologia została wprowadzona do ewidencji środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych.
>>> Rozlicz PIT 2019 już dziś! Pobierz Program PIT Pro 2018/2019 lub Wypełnij PIT Online w 5 minut! <<<Źródło: Portal podatkowy Podatnik.Info oferujący Darmowy Program PIT Pro 2018/2019 Artykuł został opracowany przy współpracy ze specjalistą ds. finansów Beatą Michoń