wrz 1, 2018
1599 Wyświetleń
1 1

Czym jest i jak działa tokarka do metalu?

Napisany przez

Profesjonalna tokarka do metalu jest urządzeniem znanym od pokoleń. Oczywiście na przestrzeni lat urządzenia stały się bardziej zaawansowane i skuteczniejsze. W dzisiejszych czasach tokarki CNC wykorzystywane są w przemyśle na szeroką skalę. Wyposażone są one w mikrokomputery, dzięki czemu możliwe jest sterowanie numeryczne. Urządzenia umożliwiają niezwykle precyzyjną obróbkę materiałów. Dzięki nim można wyciąć nawet najbardziej złożone i skomplikowane kształty. W dowolnym momencie można odtworzyć drogę cięcia, co sprawdza się np. podczas produkcji seryjnej.

Precyzyjna obróbka detali
Nowoczesne tokarki do metalu (np. Nomura DS) gwarantują dokładność do kilku mikrometrów. Oznacza to możliwość ekstremalnie precyzyjnej obróbki detali. Jest to prawdziwa innowacja na rynku.
Działanie tokarki CNC jest dość proste. Wyposażona jest ona w dwa wrzeciona – główne i przechwytujące. Przemieszczają się one wzdłuż osi. Posiadają one uchwyty z tuleją zaciskową. Warto wspomnieć, że wrzeciono przechwytujące porusza się wzdłuż osi X, ale ma również możliwość przemieszczenia się „w bok”. Na osi Z umieszczona jest łożyskowana tuleja prowadząca. Jest ona nieruchoma, a jej główne zadanie to podtrzymywanie toczonego przedmiotu.
Narzędzia za pomocą, których odbywa się proces obróbki znajdują się na ruchomej ramie. Może ona przemieszczać się w pionie oraz poziomie (wzdłuż osi Y oraz X). Jak wyżej wspomniano, obrabiany detal usztywniony jest przez tuleję prowadzącą. To właśnie tam odbywa się proces toczenia. Ruch posuwowy wzdłuż osi Z odbywa się poprzez wrzeciono główne. Za ruch posuwowy wzdłuż osi X oraz Y odpowiada rama, na której zamocowane są narzędzia.
W niektórych przypadkach dochodzi do przekazania obrabianego produktu do wrzeciona przechwytującego. Dotyczy to sytuacji, gdy obróbce poddaje się tą część przedmiotu, która znajdowała się w zacisku wrzeciona głównego. Obróbka w wrzecionie przechwytującym przebiega tak, jak w poprzednim przypadku.

Szeroki zakres możliwości
Za pomocą tokarki do metalu można zrealizować naprawdę wymagające operacje. Wynika to z faktu, że wrzeciono przechwytujące ma możliwość poruszania się „na boki” wzdłuż osi X. Na jednym stanowisku istnieje możliwość obróbki produktu za pomocą kilku różnych narzędzi np. wierteł, frezów.
Tokarki typu szwajcarskiego wykorzystywane są głównie podczas średnio i wielkoseryjnej produkcji elementów. Unikatowa konstrukcja urządzeń zapewnia maksymalne tłumienie drgań, co przekłada się na jakość obróbki. Tokarka musi absorbować nie tylko drgania, ale również wibracje. Za jej pomocą wykonuje się takie operacje, jak m.in. toczenie, wiercenie, gwintowanie, frezowanie.
W przypadku produkcji masowej bardzo ważna jest wydajność urządzenia. Im krótszy cykl obróbczy, tym wyższa wydajność. Maksymalna długość i średnica obróbki, a także ilość dostępnych narzędzi to parametry, które zależą od indywidualnych możliwości danego modelu tokarki.
Sporym ułatwieniem dla użytkownika jest ruchomy i czytelny panem. Dzięki niemu sterowanie urządzeniem staje się prostsze.

 

    https://www.bolec.info

    Nie rób z siebie mięty!

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

    Bobrzanie.pl
    pl_PLPolish