sie 31, 2018
1017 Wyświetleń
1 0

Szkolenia dla księgowych – proste vademecum przyszłego księgowego

Napisany przez

Polskie prawo jest dla przyszłych księgowych bardzo korzystne. W naszym kraju nie istnieją jednoznaczne przepisy, które określałyby zakres wymagań kompetencyjnych stawianych przed księgowymi. Stąd też rosnąca popularność tzw. szkoleń dla księgowych, które mają stać się bramą do dalszego rozwoju zawodowego na tym kierunku.

Studia a szkolenie

W takiej sytuacji, pytanie o zasadność rozpoczęcia studiów z zakresu rachunkowości pojawia się samo. Po co studiować, skoro po kilkudziesięciu godzinach podstawowego szkolenia dla księgowych, można uzyskać ten sam efekt, czyli pracę w księgowości.

Odpowiedź jest prosta. Zakres obowiązków, narzucanym osobom „po szkoleniu”, jest znacznie mniejszy, aniżeli w przypadku absolwentów szkół wyższych. Przedkłada się to oczywiście na dalszą ścieżkę zawodową a także – rzecz jasna – na płace.

Szkolenia dla księgowych to też korzyści!

Uczestniczenie w szkoleniach dla księgowych to przede wszystkim możliwość zaznajomienia się z realiami pracy księgowego a także szansa na kompetentne przygotowanie się do samodzielnej ewidencji dokumentów, będących przedmiotem działalności małej, lub średniej firmy.

Szkolenia dla księgowych mogą być początkiem dalszej kariery zawodowej. Osoba, która posiada stosowny dokument potwierdzający ukończenie szkolenia, może – po przyjęciu do pracy – starać się o dalsze podnoszenie swoich kwalifikacji, np. w formie studiów lub bardziej zaawansowanych szkoleń (np. II, bądź III stopnia).

Księgowy czy główny księgowy?

Zakres wiedzy przekazywanej w ramach szkoleń dla księgowych nie jest jednolity. Zwykle kursy pierwszego i drugiego stopnia umożliwiają zdobycie kwalifikacji niezbędnych do prowadzenia ksiąg przedsiębiorstwa w ograniczonym zakresie. Dopiero kursy trzeciego stopnia, które są przeznaczone dla osób mających doświadczenie w księgowości, uprawniają do pracy na stanowisku samodzielnego księgowego.

Nauka w wirtualnym świecie

Szkolenia dla księgowych składają się najczęściej z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W ramach części teoretycznej, kursanci poznają podstawy księgowania, różnice pomiędzy różnymi formami kont księgowych, przygotowując się jednocześnie do ich wykorzystania w praktyce.

Część praktyczna opiera się przede wszystkim na pracy z wykorzystaniem komputera. W tym celu, korzysta się z dedykowanych aplikacji finansowo – księgowych, takich samych, z jakimi przyszły księgowy może mieć do czynienia w firmie.

W ramach zajęć praktycznych, kursant nauczy się:

– zakładania firmy,
– przypisywania określonego planu kont (i jego modyfikacji),
– wprowadzania danych firmy i jej kontrahentów,
– obsługi aplikacji przeznaczonych do ewidencji pracowników i naliczania ich wynagrodzeń,
– rejestracji zdarzeń gospodarczych w oparciu o konta księgowe,
– księgowania kosztów (dla bardziej zaawansowanych),
– sporządzania dokumentów na koniec okresu rozliczeniowego (bilans, rachunek zysków i strat, współczynniki analizy finansowej itd.).

Podsumowując, profesjonalnie realizowane szkolenia dla księgowych, ułatwiają dalszą drogę zawodową przyszłego księgowego i pozwalają na poznanie podstaw tej odpowiedzialnej, ale i opłacalnej pracy.

    https://www.bolec.info

    Nie rób z siebie mięty!

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

    Bobrzanie.pl
    pl_PLPolish