Radca prawny oferuje obecnie usługi w zakresie niemalże takim samym jak adwokat. Gdy chcemy uzyskać poradę prawną albo przygotować pismo prawne, możemy zrobić to nie tylko u adwokata, ale również w kancelarii radcy prawnego. Jak jednak wybrać najlepszego specjalistę?
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami radca prawny jest wolnym zawodem zaufania publicznego – radcy prawni specjalizują się w udzielaniu pomocy prawnej, w tym przede wszystkim w udzielaniu porad prawnych i konsultacjach prawnych. Oprócz tego, na mocy obowiązujących obecnie ustaw, mogą też reprezentować klientów przed sądami i urzędami.
Aby zostać radcą prawnym, należy ukończyć odpowiednie studia prawnicze, posiadać pełnię praw publicznych, zdolność do czynności prawnych oraz nieskazitelny charakter. Radcowie prawni muszą także odbyć aplikację radcowską i złożyć egzamin radcowski. Prawo wykonywania zawodu posiadają jedynie ci radcowie, którzy zostali wpisani na listę radców prawnych przez okręgową izbę radców prawnych. Ponadto radcowie i aplikanci radcowscy muszą przynależeć do samorządu zawodowego.
Jaką pomoc oferują radcowie prawni?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, radca prawny jest obecnie zawodem podobnym do adwokata. W przeszłości były to dwa oddzielne stanowiska o innych zakresach obowiązków. Teraz jednak, po licznych zmianach w przepisach prawa, zarówno radca prawny, jak i adwokat mają podobne obowiązki.
Podstawową różnicą między radcami prawnymi a adwokatami to możliwość świadczenia pomocy prawnej w stosunku pracy posiadana przez radców prawnych. Warto jednocześnie wskazać, że radca prawny nie może wtedy występować jako obrońca w procesach karnych i karnoskarbowych dla klienta, w którym pozostaje w stosunku pracy.
Główny zakres usług kancelarii radcy prawnego to:
- poradnictwo prawne – udzielanie porad prawnych
- sporządzanie opinii prawnych
- opracowywanie aktów prawnych
- występowanie w charakterze obrońcy lub pełnomocnika przed sądami i urzędami
- kompleksowa obsługa prawna firm
Zatem radca prawny może kierować swoje usługi zarówno do przedsiębiorców, jak i do osób prywatnych. Radca prawny może być też zatrudniony w firmie, ale, jak wspomnieliśmy wcześniej, nie może wtedy występować jako obrońca w sprawach karnych i karnoskarbowych dla swojego klienta.
Jak wybrać dobrego radcę prawnego?
Kancelarie radców prawnych działają obecnie na terenie całej Polski. Z ich ofertami możemy zapoznać się on-line i w ten sposób również wybrać tę odpowiednią. Oczywiście, możemy także opierać się na opiniach i referencjach, dlatego jeśli mamy poleconą kancelarię, wtedy warto skorzystać z jej pomocy. Musimy jednocześnie zdawać sobie sprawę z tego, że część opinii w internecie może mieć charakter reklamowy.
Należy jednocześnie zaznaczyć, że różne kancelarie specjalizują się także w różnych typach usług. Przykładowo, warszawska Kancelaria Prawna Maj & Cieślak oferuje swoje usługi głównie dla klientów biznesowych. Specjalizuje się w prawie gospodarczym, handlowym, upadłościach, prawie pracy, ale również pomaga w sprawach dotyczących prawa rodzinnego. Pełna oferta zaprezentowana jest na stronie internetowej.
Jeśli mamy trudności z wyborem kancelarii, warto porównać nie tylko zakres usług czy cenniki, ale również skontaktować się z paroma z nich. Często już po jednej rozmowie telefonicznej możemy określić, czy warto skorzystać z pomocy określonego radcy prawnego czy też poszukać innego.
Podsumowując, do radcy prawnego możemy udać się zawsze wtedy, gdy potrzebujemy pomocy prawnej. Adresy kancelarii można znaleźć już teraz on-line, a potem od razu umówić się na spotkanie z tym specjalistą, który wzbudzi nasze zaufanie.