Sty 17, 2018
3036 Wyświetleń
2 1

Budujesz wiatę garażową? Sprawdź obowiązujące przepisy!

Napisany przez

Wiata garażowa nie ma swojej konkretnej definicji w przepisach prawa budowlanego. Najczęściej rozumiana jest jako pomieszczenie przeznaczone do postoju pojazdów, które spotkać można w formie otwartej konstrukcji pozbawionej ścian zewnętrznych. Istnieją także wiaty posiadające ściany, których jednak nie może być więcej niż trzy. Zadaszenie wiaty garażowej może być pełne lub niepełne. O czym jeszcze należy wiedzieć, budując wiatę garażową?

Nowa wiata a prawo budowlane

O ile w przypadku stawiania nowego, zadaszonego garażu, musimy się liczyć z wszelkimi formalnościami budowlanymi, o tyle wzniesienie wiaty garażowej, w niektórych przypadkach, zupełnie nie wymaga podejmowania jakichkolwiek kroków prawnych, o czym więcej dowiecie się z serwisu LegalnaBudowa.pl

Wspomniana wiata powinna jednak spełniać określone warunki:

  • powierzchnia jej zabudowy nie przekracza 50 metrów kwadratowych,
  • nie ma żadnej pełnej ściany,
  • usytuowana jest na działce przeznaczonej na budownictwo mieszkalne lub na terenie zabudowanym budynkiem mieszkalnym,
  • liczba wiat na każde 1000 metrów kwadratowych powierzchni nie przekracza dwóch.

W rozumieniu prawa budowlanego wiata garażowa nie jest pełnoprawnym budynkiem. W takim przypadku zignorować możemy wszelkie zapisy dotyczące zagospodarowania i usytuowania budynków, a wiatę możemy ustawić mniej niż 3 metry od granicy naszej działki.

Sytuacja całkowicie zmienia się w momencie, gdy nasza planowana wiata ma choć jedną pełną ścianę. W takiej sytuacji niezbędne jest uzyskanie dwóch decyzji: o pozwoleniu na budowę oraz o warunkach zabudowy dla planowanego projektu. Jest to spowodowane faktem, że ściany wiaty mogą oddziaływać na sąsiednie działki, wpływając np. na ich zacienienie.

Przepisy dotyczące budowy wiaty z pomieszczeniem gospodarczym

Gdy chcemy wybudować wiatę z dodatkowym pomieszczeniem gospodarczym, mamy dwie możliwości. Jeśli stawiana wiata nie ma więcej niż 50 metrów kwadratowych powierzchni, a planowane pomieszczenie gospodarcze nie zajmie więcej miejsca niż 35 metrów kwadratowych, budowę należy jedynie zgłosić w starostwie powiatowym bądź odpowiednim urzędzie miasta. W zgłoszeniu powinien pojawić się rodzaj oraz sposób wykonywania robót. Nie można zapomnieć także o podaniu terminu ich rozpoczęcia. Dodatkowy załącznik to oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Zdarza się również, że pracownik urzędu zażyczy sobie również szkic planowanej przez nas wiaty.

Jeśli stawiana wiata bądź pomieszczenie gospodarcze wykraczają poza podane wcześniej wielkości, poza zgłoszeniem budowy potrzebować będziemy także decyzji o pozwoleniu na budowę. Jako że pomieszczenie gospodarcze ma status prawny budynku, nie możemy ustawić go bliżej niż 3 metry od granicy dzielącej naszą parcelę od sąsiedniej. Zasada nie dotyczy jednak odkrytej wiaty, którą bez problemu możemy ustawić na samej granicy działki.

Podsumowanie: insane.agency

http://www.bolec.info

Nie rób z siebie mięty!

Komentarze do Budujesz wiatę garażową? Sprawdź obowiązujące przepisy!

  • Czyli jeśli wiata będzie przyległa do pomieszczenia gospodarczego to będzie miała 1 pełną ścianę. Czy w takim wypadku może być w granicy? W tym przypadku również druga ściana będzie zawierała się w ogrodzeniu.

    Michał M 23/02/2018 13:52 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bobrzanie.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Idą wybory – skończmy z pozorami! List otwarty do bolesławieckich polityków

Zbliżają się wybory samorządowe i w związku z tym mam pewien pomysł pozwalający na uniknięcie konfliktów wyborczych, zaoszczędzenie kasy na...

Zamknij