Paź 4, 2017
952 Wyświetleń
0 0

O prezentacjach naukowych. Propozycja lektury

Napisany przez

Biblioteka Pedagogiczna w Bolesławcu poleca kolejny prezent od IBUK LIBRA. W tym miesiącu dodatkowo można przeczytać książkę Piotra Wasylczyka „Prezentacje naukowe. Praktyczny poradnik dla studentów, doktorantów i nie tylko”

Ilu ciekawych, inspirujących prezentacji wysłuchaliście ostatnio podczas konferencji, seminariów i wydziałowych konwersatoriów? Osobiste statystyki autora wskazują na około 10–20%. Reszta jest często trudna do zniesienia przez 20 minut, nie mówiąc już o dłuższych wystąpieniach.

Czy tak musi być? Czy można w sposób fascynujący opowiadać o nauce, o często niezwykle złożonych zagadnieniach, którymi zajmujemy się w laboratoriach, bibliotekach i na wykopaliskach? A jeśli tak, jak to zrobić?

  • Jak na podstawie informacji i danych stworzyć interesującą opowieść?
  • Jak mówić zrozumiale o trudnych zagadnieniach?
  • Jak opowiedzieć o swoich badaniach naukowych tak, by zainspirować widownię?
  • Jak nie nudzić słuchaczy?
  • Czy można wygłosić świetną prezentację bez slajdów?
  • Jak zapanować nad konferencyjną tremą?
  • Jak sobie poradzić ze złośliwymi pytaniami?

Na te i wiele innych pytań odpowiada Piotr Wasylczyk, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego z kilkunastoletnim stażem konferencyjnym i krótszym, aczkolwiek intensywnym doświadczeniem w nauczaniu sztuki prezentacji naukowych. Autor w swobodnej formie prowadzi czytelnika przez proces projektowania, tworzenia i wygłaszania prezentacji – od pierwszych szkiców ołówkiem na kartce po konferencyjną scenę. Proponuje wiele nieoczywistych rozwiązań: od ćwiczeń w pisaniu bajek i wierszyków po prezentacje na tablicy, od slajdów bez ani słowa tekstu po użycie spektakularnych rekwizytów. A wszystko po to, by odczarować niezrozumiałe, nudne wystąpienia, odczytywane monotonnym głosem z kartki przez prelegentów stojących tyłem do sali.

Po przeczytaniu tej książki twoje prezentacje naukowe już nigdy nie będą takie jak dotąd.

Książka nie tylko przedstawia cechy dobrych prezentacji naukowych, ale zawiera również wiele praktycznych ćwiczeń, które pozwalają zdobyć nowe umiejętności potrzebne przy projektowaniu i wygłaszaniu prezentacji. Prowadzi czytelnika krok po kroku od selekcji materiału do prezentacji, przez wybór struktury opowiadania, do ćwiczeń ułatwiających efektywną pracę z głosem i ciałem na scenie. Prezentuje na przykładach jak z przeładowanych, nieczytelnych slajdów zrobić świetne ilustracje do wystąpienia. Podaje praktyczne wskazówki, kiedy i jak używać rekwizytów. Zawiera konferencyjny savoir-vivre w pigułce. Osobny rozdział poświęcono przygotowywaniu plakatów konferencyjnych. Książka jest adresowana do studentów, doktorantów i naukowców, którzy chcą w zrozumiały, ciekawy i inspirujący sposób prezentować wyniki swoich badań na konferencjach, sympozjach czy seminariach.

Zachęcamy do lektury!

Serdecznie zapraszamy do Biblioteki Pedagogicznej wszystkich, który nie odebrali jeszcze własnego kodu PIN, umożliwiającego korzystanie z zasobów platformy IBUK Libra.

 

Kategorie:
news
http://bibliotekaped.wixsite.com/boleslawiec

Biblioteka Pedagogiczna działa od 1951 roku. Mieści się w budynku I LO przy ul. H. i W Tyrankiewiczów 11 w Bolesławcu. Bogaty i stale aktualizowany księgozbiór dostępny jest dla wszystkich chętnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Bobrzanie.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kopalnia Bolesławiec. W 45 rocznicę zrodzenia się idei budowy kopalni

„Dwudziesty dziewiąty września 1972 roku. Ten dzień ma realne szanse przejść do historii Bolesławca i całego zagłębia miedziowego, jako dzień...

Zamknij