Lip 31, 2017
470 Wyświetleń
1 0

Jakie zadania pełni radca prawny?

Napisany przez

Choć w Polsce gwarantowana jest współcześnie darmowa pomoc prawna, zarówno ze strony prawników, jak i radców, to jednak wiele osób nadal nie wie, w jakich sytuacjach warto się po nią udać. Co więcej, często zdarza się, że zawody związane ze świadczeniem usług prawnych są ujednolicane w świadomości społeczeństwa, przez co nie jesteśmy w stanie podjąć decyzji, do kogo zwrócić się z daną sprawą.

Kancelarie radców prawnych są ogólnodostępne, tymczasem wiele osób nadal nie jest w stanie wyodrębnić zakresu zadań, którym taki radca się zajmuje. Sprawdźmy zatem, jaki jest krąg obowiązków radcy prawnego? W jakich sprawach można się do niego zwrócić? Czym radca różni się od klasycznego adwokata oraz kiedy warto poszukać jego porady oraz pomocy prawnej?

Kim jest radca prawny?

Przede wszystkim radcą prawnym zostać może każdy absolwent prawa, który zdobył tytuł magistra albo kształcił się na równoważnych studiach poza granicami Polski.

Radca musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych, a także nieskazitelną opinię oraz rękojmię wykonania zawodu w prawidłowy sposób. Niezbędne jest również odbycie aplikacji radcowskiej i zdanie odpowiedniego egzaminu.

Aplikacja taka obejmuje okres nauczania praktycznego przez trzy lata, zaś dostać się na nią można na podstawie egzaminu państwowego, opartego przede wszystkim na teście jednokrotnego wyboru. Egzamin jest istotną częścią aplikacji, która najpierw pozwala dostać się na nią, a potem zaś ją ukończyć z pozytywnym wynikiem. Pokazuje również, jak szeroka jest wiedza radcy prawnego, bo obejmuje sprawy związane z czterema dziedzinami prawa:

  • karnym,
  • cywilnym,
  • gospodarczym,
  • administracyjnym
  • oraz etyką.

Jedyną sytuacją, w której nie ma konieczności przystępowania do aplikacji i zdawania ostatecznego egzaminu jest posiadanie tytułu doktora albo profesora z dziedziny prawa.

Radca prawny a adwokat

Na początku warto zaznaczyć, że radca prawny to nie ta sama osoba co adwokat, aczkolwiek obecnie granice zostały już nieco zatarte. Radca ma możliwość reprezentowania swojego klienta w procesie karnym, jednak nie może to być radca pracujący i świadczący usługi w stosunku pracy. To właśnie możliwość zatrudnienia w stosunku pracy różni adwokata od radcy prawnego.

Kiedy udać się do radcy prawnego?

Radca prawny z uwagi na swoje przygotowanie posiada wiedzę ogólną ze wszystkich dziedzin prawa, aczkolwiek oczywiście dobrze jest wybierać radcę specjalizującego się w konkretnych sprawach. W ten sposób z usług radcy prawnego posiadającego własną kancelarię radcowską możemy skorzystać w sprawach związanych z prawem karnym, np. gdy szukamy reprezentanta w roli obrońcy. Dodatkowo radca pomaga w rozwiązywaniu wszystkich spraw karnych związanych z administracją, dlatego często korzystają z jego usług przedsiębiorcy.

W przypadku, gdy potrzebujemy porady prawnej, możemy zwrócić się właśnie do kancelarii radcowskiej – odpowie on zarówno na pytania związane z naszą konkretną sprawą, jak i przedstawi propozycje postępowania w rozwiązaniu problemów prawnych lub będzie w stanie przygotować odpowiednie dokumenty z ważnym poświadczeniem.

https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Bobrzanie.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wakacyjny konkurs fotograficzny

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i Stowarzyszenie Fotograficzne „Camera” zapraszają do udziału w konkursie fotograficznym pt. „Bolesławiec. Krajobraz dziedzictwa  - dziedzictwo...

Zamknij