Maj 18, 2017
1062 Wyświetleń
2 0

Noc Muzeów w Bolesławcu

Napisany przez

Muzeum Ceramiki zaprasza na Noc Muzeów, która w tym roku przypada w sobotę 20 maja. W ramach akcji Dział Historii Miasta oraz Dział Ceramiki będą czynne w godz. 12.00-22.00. Na zwiedzających czekają nowe wystawy, warsztaty i inne atrakcje. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Dział Historii Miasta, ul. Kutuzowa 14

– Wystawa prac Janusza Moniatowicza pt. „Kilkadziesiąt fotografii”, zorganizowana z okazji wręczenia artyście Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wernisaż ekspozycji odbędzie się o godz. 18.30.

Prezentowana kolekcja prac Janusza Moniatowicza, wybitnego fotografika związanego z Bolesławcem, stanowi autorski wybór prac z powstałych na przestrzeni lat 1985-2016 cyklów zatytułowanych: „Nieborów”, „W ciszy atelier Josefa Sudka”, „Grabarka”, a także pejzaży, fotografii portretowych, martwych natur oraz zdjęć obiektów ceramicznych.

 

Otwarcie ekspozycji poprzedzi uroczysta gala wręczenia artyście Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która odbędzie się w Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” o godz. 17.00 zorganizowana przez Muzeum Ceramiki przy wsparciu Gminy Miejskiej Bolesławiec.

Dział Ceramiki, ul. Mickiewicza 13

– Wystawa „Wokół Polskiego Stołu”

Na ekspozycji zaprezentowane zostanie kilkaset wyrobów szklanych z Huty Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach oraz Leśnej Huty w Szklarskiej Porębie.  Są to zarówno eleganckie zestawy ze szkła kryształowego, jak i dekoracyjne wyroby wykonane ze szkła barwionego w masie. Na wystawie pokazane zostaną także zestawy z nagrodzonej na targach Łódź Design Festival kolekcji „Polski Stół”, wykonanej w ramach wspólnego projektu trzech zakładów: Huty Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach, Fabryki Naczyń Kamionkowych Manufaktura Sp. J. Smoleński & Zwierz w Bolesławcu oraz Porcelany Krzysztof z Wałbrzycha. W czasie trwania wystawy będzie można również dokonać zakupu szklanych wyrobów.

Zestaw z serii Polski Stół

– Warsztaty mozaiki szklanej

O godz. 19.00 oraz 20.00 odbywać się będą bezpłatne warsztaty  tworzenia mozaiki szklanej, na które zapraszamy szczególnie dzieci.

Wieczorne zwiedzanie auli Sądu Rejonowego

Ponadto Muzeum Ceramiki zaprasza na zwiedzanie auli Sądu Rejonowego w Bolesławcu. Ten wspaniały obiekt o ciekawej historii, bogatym wystroju i interesującym programie ikonograficznym jest na co dzień niedostępny do zwiedzania. W czasie Nocy Muzeów będzie możliwość obejrzenia auli wraz z przewodnikiem. Zaplanowano dwa wejście, o godz. 21.00 i o godz. 22.00  (zbiórki przed wejściem głównym do sądu). Ze względu na ograniczoną ilość miejsc (każdorazowo po 40 osób), konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod nr tel. 75 644 22 00. Organizatorzy składają podziękowania za udostępnienie obiektu na ręce Prezesa Sądu Rejonowego – Pana Rafała Grucy, Wiceprezesa Sądu Rejonowego – Pana Zdzisława Patreuha oraz Dyrektora Sądu Rejonowego – Pani Joanny Gizy.

Tegoroczna Noc Muzeów w Bolesławcu przebiega po raz pierwszy pod patronatem Oddziału Dolnośląskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Do akcji włączyło się 13 muzeów z Dolnego Śląska.

Serdecznie zapraszamy!

 

Kategorie:
kultura
http://www.muzeum.boleslawiec.net

Muzeum Miejskie w Bolesławcu założono w 1908 roku. Od 1967 roku funkcjonuje ono jako Muzeum Ceramiki. W 1991 roku Muzeum otrzymało budynek po administrowanym przez Rosjan Muzeum Kutuzowa. W 1995 roku w budynku tym został otwarty Dział Historii Miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bobrzanie.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Warsztaty muzyczne w Nowogrodźcu

Polsko-czeskie warsztaty muzyczne odbyły się podczas Festiwalu "Muzyka u J.I. Schnabla" w Nowogrodźcu. Artur Nowak z Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej...

Zamknij