Ostatnim etapem budowy domu jest ogrodzenie posesji. Pełni ono funkcje estetyczne i zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom. Nie powinno ich jednak izolować od otoczenia. Jak więc wybrać najlepsze?
Ostatnim etapem budowy domu jest ogrodzenie posesji. Pełni ono funkcje estetyczne i zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom. Nie powinno ich jednak izolować od otoczenia. Jak więc wybrać najlepsze?
Rodzaje ogrodzeń
Na szczęście nie jesteśmy już skazani wyłącznie na ogrodzenia z siatki, które często trzeba było naprawiać i malować. Producenci ogrodzeń dają nam duże możliwości wyboru, a więc możemy dostosować je do potrzeb i zasobności portfela.
Ogrodzenia siatkowe
Dalej są popularne i najtańsze, ale ich wygląd i trwałość uległy zmianie. Współczesne siatki wykonuje się z drutu ocynkowanego i maluje metodą proszkową, dzięki temu nie wymagają ponownego malowania. Możemy je kupić w różnych kolorach i o różnych kształtach oczek. Siatka montowana jest na słupkach rozmieszczonych co 2,5-3 m.
Ogrodzenia metalowe
Mogą być wykonane z prętów o różnym przekroju i różnym zakończeniu pełniącym funkcje dekoracyjne. Całkowicie zabezpieczone są przed korozją. Najczęściej mają zastosowanie w gotowych panelach ogrodzeniowych. Wystarczy zamontować je w odpowiednio przygotowane słupki metalowe, kamienne lub ceglane. Ogrodzenia metalowe dają ogromne możliwości aranżacyjne.
Ogrodzenia drewniane
Swoją stylistyką nawiązują do tradycyjnych sztachet, ale wzornictwo jest ogromnie bogate. Ogrodzenia te mogą być pełne lub ażurowe, najczęściej łączone są z murowanymi słupkami. Sprawiają bardzo przyjazne wrażenie otwartości i bezpośredniości gospodarzy.
Nowoczesne metody zabezpieczania drewna sprawiają, że ogrodzenie to jest trwałe, ale wymaga zabiegów konserwacyjnych.
Ogrodzenia betonowe
Bardzo modne i często stosowane na terenach poza miastem, dają poczucie bezpieczeństwa. Klienci do wyboru mają ogrodzenia pełne i ażurowe. Ich zaletą jest trwałość, odporność na warunki atmosferyczne, nie wymagają pracochłonnych zabiegów konserwacyjnych, wystarczy raz na kilka lat pomalować farbą.
Ogrodzenia betonowe sprawiają wrażenie niedostępności i chęć odgrodzenia się od otoczenia, nie zachęcają do nawiązania bliższych kontaktów z gospodarzami. To wrażenie może być zmniejszone poprzez obsadzenie ogrodzenia roślinami kwitnącymi (zielone dadzą dodatkowo wrażenie tajemniczości).
Ogrodzenia kamienne
Wykonane z kamienia naturalnego (najczęściej otoczaki) wyglądają bardzo efektownie, ale są bardzo drogie. Kamienie łączone są za pomocą odpowiedniej zaprawy. Ogrodzenie to jest niezwykle trwałe i nie wymaga zabiegów konserwacyjnych.
Wybór rodzaju ogrodzenia powinien uwzględniać również czynniki praktyczne. Jasne betonowe ogrodzenie przy drodze przelotowej narażone jest na zabrudzenia, a więc będzie wymagało dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. W takim miejscu bardzo dobrze sprawdzi się natomiast ogrodzenie metalowe.
Planując ogrodzenie trzeba pamiętać o konieczności przestrzegania obowiązujących przepisów prawnych. W przypadku niskich ogrodzeń wystarczy zgłoszenie do urzędu gminy, ogrodzenia przekraczające wysokość 2,2 m wymagają pozwolenia. Dodatkowo czasami trzeba uwzględnić lokalne zarządzenia związane z ochroną zwierząt.
Artykuł przygotowano przy współpracy z pracownia-projekty.dom.pl.
To mi się najbardziej podobają drewniane ogrodzenia i właśnie na takie rozwiązanie postawiłam przy moim domu :)
______________________________
Metalowe to chyba najlepsze rozwiązanie. Ja sama się na takie zdecydowałam i już 6 rok wszystko je mam. Wszystko sprawne i bez śladu korozji. Wzięłam z firmy OGRO z Niemodlina bo mają własny system ogrodzeń i ich wzór bardzo mi się spodobał.