bobrzanie.pl – to co istotne w Bolcu, Bolesławiec, informacje, blogi, sport, rozrywka, humor, imprezy, wideo

Prestiżowe wyróżnienia dla największych bolesławieckich firm ceramicznych

Rok 2016 był okresem rozwoju i pomyślnej koniunktury w bolesławieckim przemyśle ceramicznym, który utrzymuje pozycję na rodzimym rynku i zdobywa nowe zagraniczne rynki. Najwięksi producenci w regionie zostali docenieni, zdobywając prestiżowe nagrody.

Prezes Zarządu Spółdzielni Rękodzieł Artystycznego „Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu – Helena Smoleńska otrzymała Honorowe Wyróżnienie „KERAMOS”, przyznawane przez Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Helenę Smoleńską nagrodzono za aktywne wspieranie współpracy pomiędzy Wydziałem a producentami ceramiki artystycznej, wkład w rozwój branży ceramicznej w Polsce, hojność, opiekę i wsparcie oraz stwarzanie warunków rozwoju dla pracowników, absolwentów i studentów Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH w Krakowie.

Honorowe wyróżnienie „KERAMOS” zostało ustanowione przez Radę Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Laureatami są osoby, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju Wydziału lub odniosły sukcesy naukowe i edukacyjne w dziedzinie ogólnie pojętej ceramiki. Helena Smoleńska to pierwsza osoba związana z przemysłem ceramicznym w Bolesławcu, która otrzymała to prestiżowe wyróżnienie.

Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec” zdobyły statuetkę „Dolnośląskiego Gryfa” w 13. edycji Dolnośląskiej Nagrody Gospodarczej w kategorii Ambasador Dolnego Śląska. Nagrodę, w imieniu spółki, odebrał Wiesław Ogrodnik, prezes Zarządu Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec”. Wyróżnienie przyznano w uznaniu pozycji firmy w regionie. Zakłady funkcjonują na rynku od 1946 r., a pod obecną nazwą od 1980 r. Są największym producentem naczyń kamionkowych w regionie. Konsekwentnie od początku istnienia dbają o wysoki poziom artystyczny i jakościowy wyrobów, które są rozpoznawalne na świecie i stanowią wizytówkę Bolesławca i Dolnego Śląska.

Dolnośląskie Gryfy to najważniejsza nagroda gospodarcza przyznawana przedsiębiorstwom działającym na terenie województwa dolnośląskiego. Nagrody przyznano w 8 kategoriach, w tym w dwóch nowych: dla Ambasadora Dolnego Śląska oraz  dla Pioniera Wieku Cyfrowego. Organizatorami tegorocznej edycji konkursu były Zachodnia Izba Gospodarcza, Związek Pracodawców Polska Miedź i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Partnerem Merytorycznym: firma PwC, Mecenasem Konkursu: mBank SA.

 

Fabryka Naczyń Kamionkowych Manufaktura Sp.J. Smolenski & Zwierz zdobyła dwie statuetki must have tegorocznej edycji Design Festival w Łodzi. Manufakturę wyróżniono za kolekcją „Renesans” Doroty Koziary oraz projekt „Polski Stół”, realizowanych wspólnie przez trzy duże dolnośląskie zakłady wytwarzające wyroby stołowe z różnych tworzyw: Porcelanę Kristoff z Wałbrzych, Hutę Julia z Piechowic i bolesławiecką Manufakturę. Pomysł „Polskiego Stołu” zrodził się z chęci powrotu do tradycji, w tym do dawnych materiałów i technik wytwarzania, które mogą stanowić inspirację dla nowoczesnych rozwiązań.

W ramach plebiscytu must have Rada Ekspertów, składająca się z przedstawicieli mediów i ważnych ośrodków wzornictwa, dokonuje subiektywnego wskazania najciekawszych i najbardziej zasługujących na uwagę przedmiotów, odzwierciedlających aktualne trendy w polskim projektowaniu. Wytypowane podczas obrad ekspertów prace, eksponowane są na wystawie towarzyszącej aktualnej edycji festiwalu. W ciągu roku wystawa must have podróżuje również po polskich i zagranicznych targach i festiwalach.

Exit mobile version