Zapraszamy na wystawę dawnych pocztówek z motywami miłosnymi zatytułowaną „Pasjans z samych serc – pocztówki ze zbiorów prof. dr hab. Pawła Banasia”. Wernisaż z udziałem prof. Banasia, wybitnego wrocławskiego historyka sztuki, badacza i kolekcjonera, który opowie o prezentowanej kolekcji kart pocztowych, odbędzie się we wtorek 26 stycznia o godz. 17.00. w Dziale Historii Miasta przy ul. Kutuzowa 14.
Na wystawie zaprezentowano niemal 300 pocztówek, głównie z przełomu XIX i XX wieku. Ekspozycja została podzielona na 3 części. W pierwszej pokazano kartki z motywami miłosnymi. Często stanowią one serie, które układają się w narracyjną opowieść o szczęściu i cierpieniu zakochanych. Pocztówki te łączy wspólna forma, kształt pola obrazowego, dekoracja obramienia, czy stylistyka motywu głównego. Wiele z nich zawiera sentencje, które miały stanowić uzupełnienie sceny głównej.
W drugiej części ekspozycji zaprezentowano zbiór „Pasjans z samych serc”. To zespół kart z przełomu XIX i XX w., będący wymianą korespondencji miłosnej pomiędzy parą kochanków z Jablonca nad Nysą. W trzeciej części wystawy pokazano reprinty dawnych kart z różnych krajów, m.in. ze Stanów Zjednoczonych.
Widokówki ułożone na poszczególnych planszach łączą wspólne motywy i symbole miłosne. Na kartach, poza główną sceną, na której najczęściej przedstawiono parę kochanków, występują nie tylko oczywiste motywy serca i amorka z łukiem i strzałą, ale także cała gama innych symboli: m.in., ławeczka, płotek, Pierrot, podkowa, księżyc czy motyw dziecka. Pojawiają się także widokówki zawierające elementy związane z kulturą poszczególnych krajów – m.in. Japonii czy Holandii. Dużą grupę stanowią karty zdobione motywem rożnego gatunku kwiatów. Znaczenie i pochodzenie symboli wyjaśniono w syntetycznym opisie na wielkoformatowych wydrukach.
Wystawę uzupełnia aranżacja, która umożliwia zwiedzającym, zwłaszcza zakochanym, wykonanie wspólnych fotografii. Ponadto Muzeum Ceramiki przygotowało dla zwiedzających bezpłatne reprinty wybranych, prezentowanych na wystawie, pocztówek, a dla najmłodszych widokówki do kolorowania.
Koncepcja wystawy została przygotowana przez prof. dr hab. Pawła Banasia. Kuratorami ekspozycji są: Agata Bojanowska, Anna Puk, Krzysztof Rajczakowski (Muzeum Ceramiki w Bolesławcu) oraz Katarzyna Makarewicz (Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu).
Wystawę można zwiedzać do końca lutego 2016 r. Dla dzieci i młodzieży wstęp na ekspozycję jest bezpłatny. Ceny biletów: normalne – 4 zł, ulgowe – 2 zł. Dział Historii Miasta Muzeum Ceramiki jest czynny od wtorku do soboty od 10.00 do 16.00 oraz w niedziele od 11.00 do 16.00.