Gru 17, 2015
1817 Wyświetleń
15 1

Powiatowy budżet nieobywatelski 2016

Napisany przez

Budżet, to jeden z niewielu dokumentów, który sporo mówi o wspólnych relacjach powiatu z gminami. Te relacje mają wyraz w planowaniu wspólnych inwestycji oraz innych prorozwojowych działań.

Rada Powiatu, większością głosów rządzącej koalicji PO-SLD-PSL, przegłosowała podczas czwartkowej, XVI sesji budżet powiatu na 2016r. (Radni opozycji, w tym mój klub radnych Ziemia Bolesławiecka, zagłosowaliśmy „przeciw”). Oprócz oczywistych, bieżących wydatków budżetu powiatu opracowanego przez koalicjantów, nie znajdziemy w nim niestety inwestycji na drogach powiatowych w Bolesławcu (w Nowogrodźcu również). To dość symptomatyczne, bo znana jest powszechna opinia, że współpraca między starostą, a prezydentem, czy burmistrzem Nowogrodźca mogłaby być lepsza. Daje temu wyraz m.in. właśnie plan finansowy powiatu. Przypomnieć warto, że połowę populacji powiatu stanowią bolesławianie, ale widać ta wartość ma znaczenie jedynie przed wyborami.

Żadnej wartości nie miały również przedwyborcze zapowiedzi starosty dotyczące stworzenia na 2016 rok tzw. budżetu obywatelskiego, na podstawie którego to mieszkańcy mogliby zadecydować na co pójdzie część pieniędzy w wysokości 1% budżetu (ok. 800 tys. zł) przeznaczonych na inwestycje (wywiad dla bolec.info z 9.11.2014r. „D. Kwaśniewski: Koalicja z Romanem niemożliwa”). Tego w budżecie na 2016 rok również zabrakło.

Szumnie zapowiadany m.in. kompleksowy remont drogi ul. Staszica wraz z chodnikami (fot. wyżej) musi według rządzącej koalicji poczekać. Częściowy remont tej drogi, wykonany na tzw. „wyborczą przynętę”, niestety nie ma swojej kontynuacji w budżecie powiatu na 2016r. Chyba, że uda się panom z miasta i powiatu usiąść do stołu i poważanie porozmawiać o współpracy również w tym zakresie. W mieszkańcach osiedla „po drugiej stronie wiaduktu” starosta rozbudził nadzieję na cywilizowane warunki pieszych wędrówek i komfortową jazdę samochodem. Tak, ale to było przed wyborami i jak znam podejście do sprawy, temat pewnie powróci, przed kolejnymi, w 2018 roku, jeśli oczywiście koalicja rządząca w powiecie przetrwa do końca kadencji.

Trwanie obecnego, powiatowego układu władzy, złożonego z partii przegranych w wyborach parlamentarnych, w kontekście wyboru nowych władz regionalnych i wojewódzkich, nie daje dobrych perspektyw na rozwój ziemi bolesławieckiej w tej kadencji. Szanse na dobre relacje władz regionalnych z obecną władzą w powiecie, z przyczyn politycznych, są w zasadzie żadne.
Czy, zatem, czas na zmiany?

Kategorie:
Małkowski
Facebook Profile photo
http://www.maciejmalkowski.pl

Bolesławiec - Świeradów Zdrój, to przestrzeń, w której aktualnie przebywam, pracuję, wypoczywam, z której czerpię natchnienie do życia. Samorządowiec, założyciel inicjatywy IMPULS MIASTA. Radny miasta Bolesławiec VII kadencji (wcześniej radny Powiatu IV i V kad.) Kiedy Bóg da i czas pozwoli zapatrzony w nocne niebo okiem również uzbrojonym. Zapraszam na moją stronę www.maciejmalkowski.pl oraz www.impulsmiasta.pl

Komentarze do Powiatowy budżet nieobywatelski 2016

 • Jak widać powiat realizuje inwestycje inwestycje w Boleslawcu. A jakie w Gminie Nowogrodziec? Raczej są one mało widoczne

  obywatel 17/12/2015 23:21 Odpowiedz
 • Widzę, że panu Małkowskiemu do pełni szczęścia brakuje jeszcze zaprowadzenia pisowskiego porządku na niższych piętrach władzy – cyt. “Trwanie obecnego, powiatowego układu władzy, złożonego z partii przegranych w wyborach parlamentarnych, w kontekście wyboru nowych władz regionalnych i wojewódzkich, nie daje dobrych perspektyw na rozwój ziemi bolesławieckiej w tej kadencji.”

  W historii był już jeden taki, co to zmienił se nazwisko na Seyss-Inquart, chce Pan podążyć jego ścieżką?

  cemoi07 17/12/2015 22:17 Odpowiedz
  • Widzę, że w swojej ignorancji i chronicznej niechęci do PiS traci Pan zdrowy osąd sytuacji. Na „niższych piętrach władzy” (przynajmniej u nas) PiS nie rządzi, są jeszcze inne ugrupowania, z którymi musiałoby zawierać koalicje.
   A żeby rozwiać wszelkie wątpliwości i pańską wizję mojego szczęścia przypomnę, że w samorządzie kibicuję komitetom obywatelskim i z takowego, z woli mieszkańców, pełnię mandat radnego.

   Facebook Profile photo Maciej Małkowski 18/12/2015 08:54 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Bobrzanie.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczystości upamiętniające ofiary Grudnia 1970 i 1981

Bolesławieckie Stowarzyszenie "Prawy", Prawo i Sprawiedliwość w Bolesławcu oraz Klub Gazety Polskiej Bolesławiec zapraszają na udział w uroczystościach upamiętniających ofiary...

Zamknij