Zamknięcie tak zwanego stanu surowego zamkniętego to jeden z podstawowych celów osób, które rozpoczęły realizować marzenie o własnym domu. Zwieńczenie tego etapu wiąże się z koniecznością budowy dachu, co niestety jest bardzo kosztownym i złożonym przedsięwzięciem. Z jakich etapów składa się budowa dachu i o czym należy pamiętać?
Etap pierwszy: przygotowanie projektu
Podstawą każdego dużego przedsięwzięcia powinien być dobry plan. Nie inaczej jest w przypadku budowy dachu – bez projektu przygotowanego przez dobrego fachowca, szanse na zakończenie budowy powodzeniem są naprawdę niewielkie. Dobry projekt powinien zawierać między innymi informacje dotyczące kształtu konstrukcji, kątów nachylenia, wymiarów oraz umiejscowienia krokwi, a także stosowanych łączeń. W projekcie powinien być również określony rodzaj pokrycia zewnętrznego, które ze względu na swoją masę istotnie wpływa na samą konstrukcję.
Etap drugi: postawienie więźby
Więźba dachowa, a więc drewniany szkielet przyszłego dachu, to złożona konstrukcja, która może być realizowana na kilka różnych sposobów. By wybrać tą najbardziej optymalną, warto do zadania tego zaangażować doświadczonych fachowców. Mowa oczywiście o cieślach, którzy pomogą nam dokładnie określić zapotrzebowanie na różnego rodzaju elementy drewniane, a następnie odpowiednio je przytną, zmontują i zaimpregnują.
Etap trzeci: deskowanie
Kolejnym etapem prac jest pokrycie gotowej konstrukcji więźby deskami lub folią dachową. Ze względu na wysokie koszty związane z deskowaniem, w dzisiejszych czasach zdecydowana większość osób decyduje się na zastosowanie folii dachowych – niskoprzepuszczalnych bądź wysokoprzepuszczalnych. W przypadku wyboru dachu płaskiego sytuacja wygląda nieco inaczej. Zwykle stosowana jest papa oraz pianka poliuretanowa, która służy do ocieplenia konstrukcji. By uzyskać nieco bardziej estetyczny efekt wizualny nierzadko stosowane są również farby na piankę poliuretanową, które dodatkowo stanowią warstwę chroniącą przed promieniami UV (źródło: http://www.kumibex.pl/).
Etap czwarty: wykończenie
Zwieńczeniem prac nad dachem jest pokrycie stworzonej konstrukcji łatami, zainstalowanie wszystkich dodatkowych elementów (okien dachowych, rynien itp.), a także ułożenie wybranego wcześniej pokrycia dachowego. Zatroszczyć się warto również o odpowiednie docieplenie poddasza, co powoli ograniczyć koszty ogrzewania.