Inwestując w stylowe i eleganckie srebrne sztućce, należy postawić na ich kompleksową i delikatną pielęgnację, która zapewni najwyższy połysk na lata. Od czego zależy wytrzymałość sztućców i w jaki sposób należy o nie dbać, żeby prezentowały się nienagannie?
Wszystko zależy od próby
Pomimo, że srebro należy do niezwykle wytrzymałych materiałów, to o sztućce wykonane z tego szlachetnego metalu należy bardzo skrupulatnie dbać. Są przecież narażone na urazy mechaniczne, a każdy upadek na podłogę czy uderzenie może stać się przyczyną licznych uszkodzeń. Oczywiście wytrzymałość sztućców uzależniona jest od gatunku srebra, z jakiego zostały wykonane. Najbardziej odporna na urazy jest niewątpliwie próba 999, jednak w powszechnym użyciu często występuje równie solidna próba 925. W przypadku elementów wykonanych z platerowanego srebra, decydującą rolę odgrywa również grubość srebrnej powłoki – optymalne są 24 mikrony, które zapewnią najwyższą jakość i będą stanowić gwarancję długiego użytkowania.
Mycie i konserwacja
Kluczową kwestią jest jednak odpowiednia konserwacja sztućców. Pamiętajmy, że niewłaściwa pielęgnacja może naruszyć ich strukturę. Podstawową wskazówką jest unikanie środków czyszczących wzbogaconych o związki siarki, ponieważ składnik ten działa na srebro wyjątkowo toksycznie. Na szczęście na rynku istnieją obecnie specjalistyczne preparaty, które nie porysują szlachetnej powłoki srebrnych sztućców. Współcześnie lubimy sobie ułatwiać pracę i w tym momencie pojawia się pytanie – czy platerowane srebrem lub posrebrzane sztućce można myć w zmywarce? Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ wszystko zależy od użytych środków. Pamiętajmy, że zwykłe kostki zawierają silnie działające związki chemiczne, które po prostu nie nadają się do używania w przypadku ekskluzywnych wyborów. Dlatego należy postawić na delikatne żele oraz specjalne płyny nabłyszczające stworzone wyłącznie do pielęgnacji srebrnych dodatków, a najlepiej myć sztućce ręcznie. Istnieje również wiele domowych sposobów na czyszczenie srebrnych dodatków, jednak każdy z nich obarczony jest pewnym ryzykiem. Nawet pozbawiona fluoru pasta do zębów, która jest polecana do usuwania nieestetycznych nalotów, może podrażnić delikatną strukturę. Podobnie z akcesoriami używamy do pielęgnacji – zalecane miękkie szczoteczki do zębów mogą zarysować powierzchnię sztućców.
Jak przechowywać?
Ważna jest również kwestia przechowywania. Z racji tego, że wyroby platerowane srebrem używane są w polskich domach jedynie od święta – należy zadbać o ich odpowiednie przechowanie, które zapobiegnie ciemnieniu metalu. Posłużą do tego celu eleganckie drewniane kasety, wyściełane szlachetnymi i delikatnymi materiałami, wyposażone w przegródkę na każdy element. Zadbajmy o to, żeby miejsce przechowywania było suche, a wnętrze kasety szczelnie zamknięte i pozbawione szkodliwych związków siarki. Sztućce możemy przechowywać również w specjalnych woreczkach. (źródło: https://www.bellodecor.com.pl/jadalnia/sztucce/hefra)