bobrzanie.pl – to co istotne w Bolcu, Bolesławiec, informacje, blogi, sport, rozrywka, humor, imprezy, wideo

Poznaj główne zadania project managera

Aplikujesz lub rekrutujesz na stanowisko kierownika projektu? Jeszcze do niedawna zawód ten był traktowany jako dodatkowe zajęcie. Dziś jest to odrębne, samodzielne stanowisko pracy. Dowiedz się, co należy do obowiązków specjalisty w dziedzinie zarządzania projektami i jakimi cechami powinien się on odznaczać. 

Koordynator działań od początku do końca

Coraz więcej dobrze rozwiniętych firm decyduje się na zatrudnienie pracownika odpowiedzialnego za sprawowanie pieczy nad kluczowymi przedsięwzięciami. W zależności od branży, profesjonalnej i często dość zaawansowanej koordynacji potrzebują projekty informatyczne, finansowe, graficzne, logistyczne czy też rozbudowane kampanie reklamowe. Osoba zarządzająca daną akcją, powinna dobrze znać jej założenia i główne cele, orientować się w budżecie, terminowo realizować jej poszczególne etapy. Jej atutem powinna być asertywność, otwartość, umiejętność podejmowania decyzji i działania pod presją czasu. Nie może jej także zabraknąć niezależności myślenia, pewności siebie oraz samodyscypliny.

Lider i rozjemca

Aby sprawnie przeprowadzić projekt i zakończyć go sukcesem, project manager musi dobrze organizować i koordynować pracę swojego zespołu, odznaczać się charyzmą, przedsiębiorczością i doskonałymi zdolnościami komunikacji. Musi być również dobrym rozjemcą: Podczas realizacji projektu dochodzi często do konfliktów, scysji czy nieporozumień. W takich sytuacjach wkracza project manager – gasi „pożar” lub w zależności od sytuacji danych konflikt twórczo wykorzystuje i egzekwuje u podwładnych kontynuację działań (cytat: http://www.szkolenia-semper.pl/). W pracy project managera ceni się również wykorzystanie całej jego wiedzy i doświadczenia w celu motywowania swojego zespołu i umiejętnego rozporządzania jego czasem.

Rozwiązywanie problemów i elastyczność

Project manager odpowiada za pełną analizę danego problemu i myślenie koncepcyjne. Musi mieć zawsze w zanadrzu kilka alternatywnych ścieżek działania i wachlarz sprawdzonych rozwiązań. Często zdarza się, że w trakcji realizacji projektu, modyfikuje się lub całkowicie zmienia wiele jego założeń. PM musi mieć naturalną zdolność dopasowania się do takiej dynamiki i tempa pracy.

Exit mobile version