Lip 31, 2015
1724 Wyświetleń
2 0

Nowy przewodnik po Bolesławcu

Napisany przez

W sprzedaży pojawił się kieszonkowy multiprzewodnik „Bolesławiec – miasto ceramiki”. To najnowsza publikacja poświęcona atrakcjom naszego miasta.

Przewodnik podzielono na kilka części. Opisano w nim dzieje miasta, zabytki, historię tutejszej ceramiki oraz atrakcje turystyczne zlokalizowane w pobliżu Bolesławca. Zabytki opisano kierują się kluczem topograficznym, co ułatwić ma zwiedzanie turystom. Cześć tę podzielono na następujące szlaki: „Stare Miasto”, „Wokół murów obronnych” oraz „Zabytki poza centrum miasta”. Poszczególne obiekty opisano w sposób syntetyczny i przystępny, zachowując jednak wszelką staranność w przedstawianiu faktów historycznych. Ponadto zawarto tu wiele ciekawostek (oznaczone w publikacji niebieskim tłem), które z pewnością zainteresują nie tylko turystów, ale także mieszkańców Bolesławca.

Na uwagę zasługuje także część poświęcona ceramice. Poza historią tutejszej kamionki, opisano tu bolesławieckie instytucje oraz działania promujące ją współcześnie. Ponadto przedstawiono możliwość zwiedzania miasta Szlakiem Ceramicznym, a także zawarto wykaz firm produkujących kamionkę oraz szkło w regionie.

Niewątpliwym atutem tego niewielkiego przewodnika jest duża ilość barwnych zdjęć, zarówno współczesnych, jak i archiwalnych, a także mapy. Ułatwiają one lokalizację poszczególnych obiektów oraz poruszanie się po mieście i okolicy. Jeden z planów wskazuje możliwości aktywnego spędzania czasu w mieście.

Publikacja powstała na zlecenie Urzędu Miasta Bolesławiec, a teksty do przewodnika opracowali pracownicy Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, wykorzystując dotychczasową wiedzę, w tym najnowsze informacje pozyskane w trakcie badań.

Przewodnik można nabyć w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu (Dział Historii Miasta ul. Kutuzowa 14 oraz Dział Ceramiki ul. Mickiewicza 13), w Punkcie Informacji Turystycznej i Kulturalnej oraz Fabryce Naczyń Kamionkowych „Manufaktura”, a w najbliższym czasie będzie też dostępny w bolesławieckich księgarniach. Ponadto w miejscach tych można zakupić najnowszą mapę turystyczną Bolesławca i okolic.

Kategorie:
polecamy
  http://www.muzeum.boleslawiec.net

  Muzeum Miejskie w Bolesławcu założono w 1908 roku. Od 1967 roku funkcjonuje ono jako Muzeum Ceramiki. W 1991 roku Muzeum otrzymało budynek po administrowanym przez Rosjan Muzeum Kutuzowa. W 1995 roku w budynku tym został otwarty Dział Historii Miasta.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  pl_PLPolish
  pl_PLPolish
  Bobrzanie.pl
  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Awaria kolejowa na linii Wrocław – Bolesławiec. Dwoje pasażerów z lekkimi ranami.

  Wczoraj pociąg Kolei Dolnośląskich relacji Wrocław - Bolesławiec (15:26) został uszkodzony przez zerwaną trakcję elektryczną. Pociąg przed Mrozowem przez kilkanaście sekund ostro...

  Zamknij