lip 21, 2015
1904 Wyświetleń
3 0

Dary dla Muzeum

Napisany przez

W ostatnim czasie bolesławieckie Muzeum Ceramiki wzbogaciło się o kilkaset nowych eksponatów. Znaczną część z nich stanowią obiekty przekazane przez darczyńców z Polski i Niemiec. W piątek, 17 lipca odbyło się spotkanie z osobami, które zdecydowały się przekazać do Muzeum niezwykle cenne naczynia ceramiczne. W spotkaniu uczestniczyła pani Lucyna Fijałkowska (z domu Napiórkowska) z Bolesławca. Podarowała ona bolesławieckiej instytucji dekoracyjną bowlę (naczynie do ponczu) zdobioną malaturą, sporych rozmiarów cenny wazon porcelanowy powstały w Parowej, a także bogato zdobiony talerz porcelanowy z bawarskiej wytwórni w Küps oraz kamionkowy kufel z Höhr.

Na szczególną uwagę zasługuje rzadki kufel z herbem Bolesławca, pochodzący z bolesławieckiej wytwórni J. Paula pokryty niebieskim szkliwem. W tym samym zakładzie w l. 30. XX w. powstały elementy serwisu przekazanego do zbiorów muzealnych przez pana Stanisława Wawrzynowicza. W jego skład wchodzą m.in. dwa dzbanki, miska, sosjerka oraz mlecznik, zdobione dekoracją stempelkową oraz malaturą, pokryte szkliwem matowym. Pan Jacek Biernat podarował bowlę z wytwórni K. Wernera. Jej efektowny wygląd wynika z zastosowania dekoracyjnych szkliw zaciekowych, których technologię opracowano dzięki współpracy z bolesławiecką Zawodową Szkołą Ceramiczną. Niezwykle ciekawe eksponaty przekazał do Muzeum Ceramiki niemiecki badacz kamionki prof. Volker Ellwanger (Johannes-Gutenberg-Universität Mainz). Są to głównie bolesławieckie butle kryte szkliwem ziemnym oraz naczynia kryte szkliwem solnym. Muzeum od kilku lat współpracuje z prof. Ellwangerem przy realizacji projektów naukowych, wystaw i publikacji poświęconych kamionce.

Na piątkowym spotkaniu nie mogło zabraknąć Hansa Martina oraz Ingrid Kühn, małżeństwa, które w ciągu 50 lat stworzyli bogatą kolekcję, liczącą około 600 wyrobów kamionkowych. Są to głównie naczynia z lat 1900-1945, powstałe w Bolesławcu oraz miastach przyległych, m.in. w Nowogrodźcu, część pochodzi z obszaru Górnych Łużyc, z ośrodków takich jak Bischofswerda czy Pulsnitz. Wśród naczyń są zarówno proste butle pokryte brązowym szkliwem, jak i bardziej dekoracyjne wazony czy serwisy. Znaczna część wyrobów pokryta została charakterystycznym wzorami stempelkowymi. Do Muzeum Ceramiki, trafiły 484 obiekty z kolekcji Państwa Kühn. Pozostałe, za zgodą dotychczasowych właścicieli, przekazane zostały do Schlesisches Museum zu Görlitz.

To rzadki przypadek, kiedy dwie placówki tego typu dzielą się pozyskanymi eksponatami, włączając do muzealnych zbiorów obiekty zgodne z profilem zgromadzonej dotychczas kolekcji. Dzięki temu mogą eksponować pozyskane dary w jak najlepszy sposób szerokiej publiczności. Jest to kolejny dowód wspaniałej, wieloletniej współpracy polskiego i niemieckiego muzeum, która będzie kontynuowana również w kolejnych latach. Podziękowania na ręce darczyńców złożyli prezydent Bolesławca Piotr Roman i dyrektor Muzeum Ceramiki Anna Bober-Tubaj.

W spotkaniu uczestniczyli też dr Martin Kügler, zastępca dyrektora Schlesisches Museum zu Görlitz oraz współpracownik obu muzeów Johanna Kutschera. Część przekazanych darów prezentowana będzie na stałej ekspozycji w bolesławieckim muzeum, dostępnej dla mieszkańców i turystów z całego świata. Otrzymane naczynia, często unikatowe, stanowić będą ponadto ważny materiał badawczy podczas opracowywania kolejnych zagadnień dotyczących miejscowej kamionki. Serdecznie dziękujemy za przekazane dary.

Kategorie:
news
    http://www.muzeum.boleslawiec.pl

    Muzeum Miejskie w Bolesławcu założono w 1908 roku. Od 1967 roku funkcjonuje ono jako Muzeum Ceramiki. W 1991 roku Muzeum otrzymało budynek po administrowanym przez Rosjan Muzeum Kutuzowa. W 1995 roku w budynku tym został otwarty Dział Historii Miasta.

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

    Bobrzanie.pl
    pl_PLPolish