28 maja, 2015
2579 Wyświetleń
0 0

Ogród na skarpie

Napisany przez

Właściciele ogrodów położonych na wzniesieniu często mają problemy z jego dobrą i atrakcyjną aranżacją. To ogrody dużo bardziej wymagające, od tych położonych na płaskich działkach. Trzeba się liczyć nie tylko z utrudnioną pielęgnacją, ale także z nierównomierną wilgotnością gleby w różnych częściach ogrodu. Jednak  jeśli uda się go dobrze zaaranżować, może zadziwić urodą.

Największym wyzwaniem w ogrodach na skarpach jest umiejętny dobór roślin do różnych wymagań. Inne bowiem warunki panują na szczycie nasłonecznionej skarpy niż na płaskim terenie u jej podnóża.

Rośliny okrywowe

W wielu ogrodach na skarpie doskonale sprawdzają się wszelkie rośliny okrywowe. Jedną z głównych trudności, z jakimi muszą się zmierzyć posiadacze stromych działek, jest fakt, że w wielu miejscach nie mogą założyć trawnika, ponieważ niemożliwe byłoby jego koszenie (większość dostępnych kosiarek na rynku nie radzi sobie z kątem nachylenia większym niż 20 stopni). Rozwiązaniem w takim przypadku są właśnie różnego rodzaju rośliny okrywowe, którymi można obsadzić trudne w pielęgnacji partie. Ogrodnicy radzą, by wybierać przede wszystkim roślinność o mocno rozwiniętym systemie korzeniowym, który będzie wrastał w skarpy – dzięki temu uniknie się erozji ziemi i powstrzyma jej osuwanie. W nasłonecznionych partiach doskonale sprawdzą się wszelkie macierzanki, czyściec wełnisty, lebiodka pospolita, rogownica kutnerowata, płomyk skrzydlasty czy przetacznik rozesłany, a z większych irga, płożące jałowce, pięciornik. W miejscach zacienionych bardzo dobrze będą rosły wszelkie bluszcze, winobluszcze (np. zaroślowy), mikrobiota syberyjska, bodziszek korzeniasty, gajowiec żółty. Jednym ze sposobów na wzmocnienie skarp jest także budowa murków oporowych lub obłożenie ich dużymi głazami – świetnie się sprawdzą np. bloki granitowe.

Tarasy

Ogród na skarpie można podzielić na tarasy i każdy z nich obsadzić inną roślinnością. To niezwykle efektowne rozwiązanie, jednak nie wszędzie jest ono możliwe do zrealizowania (największa trudność może wynikać ze stopnia nachylenia skarpy). Tarasy, to doskonały sposób na uzyskanie zróżnicowanej roślinności, a nawet uzyskanie tematycznych zakątków w ogrodzie. Dodatkowo można wzmocnić efekt budując mała architekturę ogrodową – altanki, pergole, schowane między drzewami kamienne ławeczki lub niskie murki, na których można przysiąść i odpocząć.

Na najwyższych tarasach, na których silnie operuje słońce sadzimy rośliny dobrze tolerujące silne nasłonecznienie i jednocześnie odporne na niedobory wody, a nawet okresowe susze. Schodząc niżej można obsadzać kolejne partie coraz bardziej wymagającymi roślinami i krzewami.

Tarasy najlepiej jest łączyć schodami. Znacznie ułatwiają one chodzenie po stromym zboczu, a dodatkowo nadają całości lekkości. Lepiej zrezygnować z linii prostej i komponować ze stopni różne załamania. W niektórych miejscach wystarczy umieścić jedynie kilka kamiennych schodków, by urozmaicić wygląd ogrodu i nadać mu atrakcyjną formę.

Kategorie:
dom i ogród
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Bobrzanie.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zielone szparagi z rdzawymi blaszkami z bekonu w towarzystwie jaja mutanta

To mój pierwszy wpis tutaj, więc winien jestem tym, którzy mnie nie znają jakąś ogólną informację, czego się po mnie...

Zamknij