Ci, którzy tańczą i którym się zdaje, że tańczyć nie potrafią niech przyjdą koniecznie do Piwnicy Paryskiej W czwartek 12 marca wieczorem.
Jacek Hałas – muzyk (akordeon, lira korbowa), śpiewak, tancerz, kompozytor, plastyk. Współtwórca formacji folkowych (Bractwo Ubogich, Muzykanci, Ket Jo Barat, Lautari, Kwartet Wiejski, Nomadzi Kultury), projektów artystycznych (Poznański Dom Tańca, Tikkun, the Book) oraz teatralnych (z Teatrem Strefa Ciszy, Cinema, Schola Węgajty). Zajmuje się tradycjami wędrownych śpiewaków, tańcem korowodowym, działalnością warsztatową i edukacyjną.
Jego obecność w Bolesławcu związana jest z tym, że napisał muzykę do spektaklu „Moja Bośnia” i wraz z zespołem Lautari wykonuje ją na żywo podczas każdego przedstawienia.
Lautari to nazwa cygańskich muzyków z Rumunii, ale także nazwa polskiego zespołu, który zaistniał, z niemałymi sukcesami, na naszej scenie folkowej na początku XXI w. Działali kilka lat, po wydaniu dwóch płyt umilkli, ale wracają. Zespół, powstał w 2000 roku z inicjatywy Macieja Filipczuka – skrzypka, podróżnika, badacza kultur tradycyjnych w Polsce, na Ukrainie i w Rumunii, współpracownika wielu projektów tradycyjnych i folkowych – Domu Tańca Poznań, Transkapeli, Orkiestry Św. Mikołaja. Lider Lautari wielokrotnie podkreślał, że muzyka grupy nie jest rekonstrukcją tylko twórczą improwizacją na temat ludowych motwywów Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej. Twórczość zespołu trudno było jednoznacznie sklasyfikować, na pewno zawierała elementy etno-jazzu, folku i była silnie osadzona w tradycji. Reaktywowali działalność w nowym składzie: Maciej Filipczuk – skrzypce; Jacek Hałas – fortepian; Michał Żak – instrumenty dęte.