W piątek, 6 marca o godz. 18 w Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki otwarta zostanie wystawa prac Jerzego Dudy-Gracza.
Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie około 45 olejnych obrazów artysty, pochodzących z kolekcji jego córki – Agaty Dudy-Gracz. Wśród nich nie zabraknie najsłynniejszych dzieł, takich jak „Jeźdźcy Apokalipsy czyli Fucha” czy „Hamlet Polny”.
Jerzy Duda-Gracz to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i utalentowanych artystów polskich XX w. Swoje dzieła tworzył wykorzystując takie środki artystycznego wyrazu jak karykaturę, hiperbolę i deformację, zwłaszcza w odniesieniu do ludzkiego ciała, które w jego obrazach nosi znamiona brzydoty.
Poprzez taką konstrukcję świata przedstawionego oraz korzystając z prostych symboli, zrozumiałych jednak tylko na rodzimym gruncie, obnażał wady polskiego społeczeństwa, takie jak głupota, lenistwo czy ślepy pęd za pieniądzem, bierność i niedojrzałość. Jerzy Duda-Gracz demaskuje wady społeczno-politycznej rzeczywistości PRL-u, w której przyszło mu żyć i tworzyć. Obnaża niedoskonałości systemu, krytykuje socjalistyczny etos pracy.
Artysta dał się poznać także jako wnikliwy portrecista, obserwator, który z zegarmistrzowską precyzją prezentuje cechy ludzkiego wyglądu i charakteru i nie pozostaje łaskawy nawet dla siebie samego. Duda-Gracz, zwłaszcza w ostatnim okresie, to również melancholijny pejzażysta, autor nastrojowych widoków miasteczek i wsi jury krakowsko-częstochowskiej przepojonych prostą, tradycyjną religijnością, które chwytają za serce nawet przeciwników retoryki artysty.
Ekspozycję w bolesławieckim Muzeum Ceramiki można zwiedzać do 30 kwietnia 2015 r. Wystawie towarzyszy katalog wydany przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze.