bobrzanie.pl – to co istotne w Bolcu, Bolesławiec, informacje, blogi, sport, rozrywka, humor, imprezy, wideo

Wystawa konserwatorska i seminarium w Muzeum Ceramiki

Już w najbliższy piątek Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zaprasza na seminarium zatytułowane „Konserwowanie wyrobów rzemieślniczych” oraz wernisaż wystawy „Z konserwatorskiej działalności Muzeum”.

O godz. 11.00 w Dziale Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13 rozpocznie się seminarium poświęcona różnym zagadnieniom związanym z konserwacją wyrobów rzemiosła artystycznego wykonanym ze szkła, ceramiki czy metalu. Wśród referentów znajdą się zarówno specjaliści z Polski jak i z terenu Czech.

Marta Bernaciak z Ośrodka StudyjnoMagazynowego Zabytków Archeologicznych w Głogowie przedstawi metody badania zabytków archeologicznych oraz opowie, jakie informacje można uzyskać dzięki analizie otrzymanych w ten sposób danych.

Izabela Epa, przedstawicielka Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, delegatura w Jeleniej Górze, zaprezentuje ostatnie inwestycje w zakresie konserwacji zabytków architektury z terenu miasta i powiatu Bolesławieckiego.

Pracownik Uniwersytetu w Pardubicach – Dana Modráčková przedstawi problematykę związaną z przechowywaniem zbiorów muzealnych. Uniwersytet w Pardubicach może się pochwalić najnowszymi rozwiązaniami w zakresie magazynowania zabytków. Ponadto część wystąpienia poświęcona będzie konserwacji obrazów malowanych na szkle.

W seminarium wezmą ponadto udział specjaliści zajmujący się konserwację różnego typu materiałów, wyrobów rzemieślniczych i dzieł sztuki: Jana Skálová i Radka Řezničková (Muzeum Karkonoskie we Vrchlabí), Barbara Glinkowska (Muzeum Ceramiki w Bolesławcu) oraz Veronika Sochůrek (Uniwersytet w Pardubicach). Chętnie odpowiedzą oni na wszelkie pytania oraz opowiedzą zainteresowanym o tajnikach swojej pracy.

O godz. 13.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Z konserwatorskiej działalności Muzeum”. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną przedmioty, których konserwacją zajmowali się pracownicy Muzeum Ceramiki w Bolesławcu przez ostatni rok. Zwiedzający będą mogli prześledzić różne etapy pracy nad obiektami wykonanymi z metalu i ceramiki, a także zobaczyć przedmioty po kompleksowej konserwacji. Na pokazane zostaną m.in zabytki archeologiczne: naczynia i kafle ceramiczne, podkowy i topory, a także militaria: broń biała, napierśnik kirasjerski oraz kule armatnie.

Konserwacja tych przedmiotów odbywała się w specjalistycznej pracowni Muzeum Ceramiki, którą oddano do użytku na początku tego roku. Została ona wyposażona w nowoczesny sprzęt m.in.: mikroskopy, dygestorium, kauter, piaskarkę, wagę laboratoryjną, stół z blatem podświetlanym, stół z blatem kwasoodpornym oraz lampę do punktowania itd.

Udział w seminarium oraz wstęp na wystawę jest bezpłatny. Działania te zostały przygotowane w ramach projektu „VIA FABRILIS – szlak tradycji rzemieślniczych II” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013.






Exit mobile version