Już w najbliższą sobotę 12 lipca o godzinie 14.00 będzie miała miejsce rekonstrukcja historyczna na zamku Grodziec, nawiązująca do ukrycia na zamku tajnego transportu z Berlina.
Już w najbliższą sobotę 12 lipca o godzinie 14.00 będzie miała miejsce rekonstrukcja historyczna na zamku Grodziec, nawiązująca do ukrycia na zamku tajnego transportu z Berlina. Co takiego on zawierał dowie się każdy, kto po zakończeniu rekonstrukcji uda się do wnętrza zamku na niecodzienny wykład z prezentacja multimedialną.
O godzinie 15.00 zostanie zaprezentowana kolejna scenka związana z okresem drugiej wojny światowej, a następnie wykład dotyczący eutanazji chorych psychicznie przez nazistowskich lekarzy w zakładzie położonym zaledwie kilkanaście kilometrów od Grodźca. O godz. 16.00, po jeszcze jednej rekonstrukcji, goście będą mogli posłuchać o zapomnianym architekcie, który na początku XX wieku przyczynił się w ogromnym stopniu do odbudowy i częściowej restauracji zamku Grodziec oraz zamku Czocha.
W międzyczasie na zamku będzie można kupić publikacje Agencji Wydawniczej CB, która od kilku lat publikuje kolejne książki związane z tajemnicami drugiej wojny światowej oraz niezwykłymi miejscami i historiami mającymi miejsce na Dolnym Śląsku, a zwłaszcza na obszarze sześciu powiatów: bolesławieckiego, jeleniogórskiego, lwóweckiego, lubańskiego, złotoryjskiego oraz zgorzeleckiego. Ponadto będzie można również obejrzeć militaria związane z ostatnią wojną światową, nabyć pamiątki, zobaczyć stare motory, a nawet uczestniczyć w nocnym zwiedzaniu zamku (godz. 21.00).
Planowana jest również prapremiera najnowszej książki Szymona Wrzesińskiego i Krzysztofa Urbana pt. „Na tropach skarbów i depozytów Trzeciej Rzeszy. Kulisy rewindykacji i poszukiwań terenowych na Dolnym Śląsku”. Jest ona efektem wieloletnich kwerend w archiwach oraz pasji autorów, którzy obalają szereg mitów oraz przytaczają szereg nowych informacji, dotychczas nieznanych czytelnikom. Kto chce poznać kolejne tajemnice oraz poznać efekty polskich poszukiwań na przełomie lat 40. i 50. powinien wykorzystać możliwość bliższego zapoznania się z tą niezwykłą publikacją.
Tekst i zdjęcia: Szymon Wrzesiński