Jeśli myślisz, że wystarczy znaleźć odpowiednie mieszkanie i je wynająć (a to również wbrew pozorom wcale nie jest takie proste), aby zamieszkać w Görlitz, to bardzo się mylisz.
Jeśli myślisz, że wystarczy znaleźć odpowiednie mieszkanie i je wynająć (a to również wbrew pozorom wcale nie jest takie proste), aby zamieszkać w Görlitz, to bardzo się mylisz. Już wyjaśniam dlaczego. Otóż w Niemczech musisz udowodnić, że stać Cię na wynajęcie mieszkania, czyli że masz stałą pracę i dobre zarobki. Jeśli pracujesz po niemieckiej stronie, biura nieruchomości wymagają dostarczenia umowy o pracę. Tak samo jest w przypadku zatrudnienia po polskiej stronie Nysy. A jeśli prowadzisz swoją firmę to potrzebne będzie zaświadczenie o dochodach z urzędu skarbowego.
W Görlitz najczęściej mieszkania wynajmują biura nieruchomości, a nie ich właściciele (tak jak jest to w Polsce), choć czasem zdarza się, że to bezpośrednio właściciel zajmuje się sprawami najmu. Zazwyczaj jeden właściciel ma całą kamienicę lub kilka kamienic.
Zatem jeśli zarobki na to pozwalają to najpierw szukasz odpowiednich ofert, a potem umawiasz się na ich oglądanie. Z tym nie powinno być problemów jeśli znasz niemiecki. Ale jeśli nie, można próbować po angielsku. Biura proszą też czasem o wypełnienie formularza dotyczącego czym się zajmujesz, gdzie pracujesz, czy masz dużą rodzinę i np. zwierzaki. A to po to, aby dopasować przyszłych lokatorów do kamienicy. Bo są takie kamienice, w których mieszka elita, np. profesorowie, doktorzy, podróżnicy czy muzycy.
I nie zrażaj się jeśli np. pracownik biura wystawi Cię do wiatru, czyli umówi się i nie przyjdzie. Tak niestety zdarzyło się moim znajomym. Szukali dla siebie trzypokojowego mieszkania. Komunikowali się w języku angielskim z jedną z pracownic biura. Kiedy spóźnienie przekraczało już granice kulturalnego zachowania, próbowali skontaktować się z nią telefonicznie. Bezskutecznie. Na mejla z prośbą wyjaśnienie sytuacji pani też nie odpowiedziała.
Decydując się na mieszkanie w Görlitz, musisz wziąć pod uwagę, że nie wszyscy Niemcy delikatnie mówiąc„przepadają” za Polakami.
Kiedy masz już lokum, musisz załatwić jeszcze urzędowe formalności, m.in. zameldować się. Napiszę o tym, w kolejnym poście. Dostaję coraz więcej mejli od Polaków, którzy chcą zamieszkać w Görlitz. Proszą o wiele informacji związanych m.in. ze znalezieniem mieszkania i pracą w Görlitz. Dlatego postanowiłam zrobić na swoim blogu cykl postów temu poświęcony.
Kategorie:
Blog o życiu przy granicy
Pingback: Wakacyjna podróż bez stresu? Tak, z niemieckiego biura podróży | bobrzanie.pl – to co istotne w Bolcu, Bolesławiec, informacje, blogi, sport, rozrywka, humor, imprezy, wideo