cze 27, 2014
3101 Wyświetleń
5 0

25 lat Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Bolesławcu

Napisany przez

Jubileusz uroczyście obchodzono 22 czerwca 2014 r. O godz. 9.00 rozpoczął plenarne posiedzenie Zarząd Główny Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, w którym uczestniczyli goście z całej Polski. O godz. 11.00 uczestnicy zjazdu wzięli udział w uroczystej Mszy św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja, w czasie której poświęcono sztandar bolesławieckiego oddziału Towarzystwa, zakupiony dzięki datkom sponsorów. Następnie reprezentanci Zarządu Głównego oraz oddziałów Towarzystwa z Bolesławca i innych miejscowości, a także przedstawiciele lokalnych władz złożyli kwiaty pod obeliskiem, upamiętniającym przybycie do Bolesławca exrepatriantów z Kresów II Rzeczypospolitej na Placu Wolności. O oprawę muzyczną tej części obchodów zadbała Miejska Orkiestra Dęta „Bolesławiec”, której asystowali Ułani Kaniowscy na koniach z Koła Historycznego działającego przy bolesławieckim oddziale Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Ważną część jubileuszu stanowiło podsumowanie projektu „Ocalić od zapomnienia”, realizowanego przez Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir we współpracy z bolesławieckim oddziałem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, które odbyło się w Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł”.

Ideą projektu, realizowanego pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bolesławiec Piotra Romana i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, było upamiętnienie historii rodzin, które przybyły do Bolesławca po II wojnie światowej z Kresów II Rzeczypospolitej. W projekcie uczestniczyli uczniowie szkół z terenu miasta i powiatu bolesławieckiego, których zadaniem było przeprowadzenie wywiadów z bolesławianami, którzy dzieciństwo spędzili na tamtych terenach. Zgromadzony materiał opublikowano w formie książki, wydanej przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Na 208 stronach i udało się zebrać 60 biogramów wraz z interesującym materiałem zdjęciowym.

W uroczystym podsumowaniu projektu „Ocalić od zapomnienia” uczestniczyli członkowie Zarządu Głównego oraz bolesławieckiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, zaproszeni goście, lokalne władze, uczniowie i nauczyciele biorący udział w projekcie, a przede wszystkim bohaterowie publikacji „Ocalić od zapomnienia. Wspomnienia bolesławieckich Kresowian”.

W trakcie uroczystości przedstawicielka bolesławieckiego oddziału TowarzystwaStanisława Zięcik opowiedziałao pierwszych latach życia w Bolesławcu po II wojnie światowej. Stanisława Balawender oraz Mieczysław Sulikowski przedstawili działalność bolesławieckiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Obchody 25 rocznicy powstania Towarzystwa były też okazją do odznaczenia medalami wieloletnich działaczy organizacji oraz osoby wspierające jego działalność.

Przez cały dzień we foyer CiK „Orzeł” można było oglądać wystawę fotografii, pt. „Cmentarz Obrońców Lwowa”. Ponadto w holu ratuszu udostępniono ekspozycję zdjęć dokumentującą projekt „Mogiłę pradziada ocalić od zapomnienia”, realizowany przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych pod opieką Barbary Smoleńskiej. W drugiej części wystawy przedstawiono zabytki i atrakcje położone na szlakach turystycznych biegnących przez tereny dawnych Kresów.

Uroczystości rocznicowe uświetniły występy artystyczne zespołów na Placu Popiełuszki. Na scenie wystąpił m.in. zespół „Winne Grona” z Zielonej Góry oraz 40 osobowy zespół z Kędzierzyna Koźla pod dyrekcją Adama Wołkowskiego. Koncert poprowadził w sposób bardzo humorystyczny Kresowianin – Adam Żurawski z kabaretu „Tyligentne Batiary”.

 

Organizatorami jubileuszu byli: Gmina Miejska Bolesławiec, Gmina Wiejska Bolesławiec, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Bolesławcu, Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir, oraz Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

Kategorie:
news
    http://www.muzeum.boleslawiec.pl

    Muzeum Miejskie w Bolesławcu założono w 1908 roku. Od 1967 roku funkcjonuje ono jako Muzeum Ceramiki. W 1991 roku Muzeum otrzymało budynek po administrowanym przez Rosjan Muzeum Kutuzowa. W 1995 roku w budynku tym został otwarty Dział Historii Miasta.

    Komentarze do 25 lat Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Bolesławcu

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

    Bobrzanie.pl
    pl_PLPolish