maj 19, 2014
1918 Wyświetleń
6 0

W Muzeum Ceramiki w Bolesławcu w miniony weekend uroczyście uruchomiono zmodernizowany Dział Ceramiki oraz zorganizowano Noc Muzeów.

Napisany przez

W piątek, o godz. 18.00 odbyło się uroczyste otwarcie budynku Działu Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13. Uczestnicy wernisażu mogli po raz pierwszy obejrzeć nową aranżację wystaw stałych oraz ogrodu muzealnego, a także mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć magazyny i pracownie konserwatorską, które na co dzień nie są udostępnione do zwiedzania.

OTWARCIE DZIAŁU CERAMIKI

W piątek, o godz. 18.00 odbyło się uroczyste otwarcie budynku Działu Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13. Uczestnicy wernisażu mogli po raz pierwszy obejrzeć nową aranżację wystaw stałych oraz ogrodu muzealnego, a także mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć magazyny i pracownie konserwatorską, które na co dzień nie są udostępnione do zwiedzania.

Obecny wizerunek muzeum to efekt kilku lat ciężkiej pracy – mówiła Anna Bober-Tubaj, dyrektor Muzeum Ceramiki. W ramach ostatnich działań inwestycyjnych w l. 2013-2014 przebudowano poddasze budynku, gdzie zlokalizowano magazyn, biuro oraz część socjalno-sanitarną. Od podstaw stworzono też pracownię z nowoczesnym sprzętem do konserwacji ceramiki, kamienia i wyrobów rzemiosła. Ponadto wymieniono pokrycie dachu oraz odnowiono elewacje. Prace wykonano w ramach projektu „Via Fabrilis – szlak tradycji rzemieślniczych II”, realizowanego we współpracy z Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego we Vrchlabí. Było to kolejne wspólne przedsięwzięcie polskiej i czeskiej instytucji.

Wernisaż stał się okazją do podsumowania współpracy międzynarodowej Muzeum Ceramiki, które w l. 2008-2014 wraz z Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego we Vrchlabí oraz Schlesisches Museum zu Goerlitz zrealizowało kilka ważnych projektów, dzięki którym wykonano prace remontowe w obu działach Muzeum Ceramiki, zakupiono nowoczesny sprzęt wystawienniczy i multimedialny oraz zagospodarowano ogród przy Dziale Ceramiki i dziedziniec przy Dziale Historii Miasta, gdzie można organizować wystawy, prelekcje oraz warsztaty. Ważnym punktem projektu polsko-niemieckiego był także program naukowy „Badania nad bolesławiecką ceramiką”, rezultatem którego było wydanie dwóch ponad 350-stronicowych publikacji oraz organizacja trzech wystaw – dwóch w Bolesławcu i jednej w Goerlitz. Działania muzeum wpisują się w strategię pozyskiwania środków z Unii Europejskiej i innych funduszy, prowadzoną od lat przez miasto Bolesławiec – podsumował prezydent Piotr Roman.

Na otwarcie przybyli goście z czeskiego i niemieckiego muzeum. W niezwykle serdecznej atmosferze Blanka Zázvorkova z Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego we Vrchlabí oraz Martin Kügler ze Schlesisches Museum zu Goerlitz omówili efekty dotychczasowej współpracy i wspólne doświadczenia.

 

NOC MUZEÓW

W sobotę, 17 maja, w Muzeum Ceramiki zorganizowano Noc Muzeów, która, jak co roku, przyciągnęła tłumy zwiedzających. W obu działach Muzeum Ceramiki, które były czynne do godz. 24.00, czekały liczne atrakcje.

Noc Muzeów rozpoczęto o godz. 18.00 w budynku Działu Ceramiki przy ul. Mickiewicza, gdzie odbyła się promocja najnowszej książki dr. Andrzeja Olejniczaka, pracownika naukowego Muzeum, pt. „Wielka Armia na Dolnym Śląsku w 1813 roku”. Spotkaniu autorskiemu towarzyszył pokaz umundurowania i ekwipunku żołnierza z okresu napoleońskiego. Dodatkową atrakcją był udział członków grup rekonstrukcyjnych z Krotoszyc i Złotoryi, którzy wystąpili w replikach strojów z epoki napoleońskiej.: Agnieszka Młyńczak (w stroju mieszczanki z ok. 1807 r.) Cezary Skała (w mundurze 3. Pułku Cudzoziemskiego (Legionu Irlandzkiego), Józef Cieśla (w mundurze oficera artylerii Księstwa Warszawskiego) oraz Andrzej Kozyra (w mundurze szwoleżera Gwardii Cesarskiej).

 

Od godz. 19 w budynku Działu Historii Miasta przy ul. Mickiewicza odbywały się działania wokół ekspozycji czasowej „Wiosenny pokaz mody”.

Wieczór rozpoczął się zwiedzaniem wystawy, po której gości oprowadzała dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Kurator ekspozycji przedstawiła ponadto krótką historię kosmetyków i makijażu, której towarzyszyła prezentacja multimedialna.

Największą atrakcją wieczoru były niewątpliwie pokazy strojów wzorowanych na ubiorach z l. 1910-1960. Kilkanaście modelek zaprezentowało kreacje, przygotowane z pomocą  Bożeny Jędrzejczyk oraz Barbara Delimat, w specjalnie na tę okazję zaaranżowanym, stylowym wnętrzu. Komentarzem kreacje opatrzyła Johanna Kutschera. Niespodzianką dla zwiedzających była prezentacja strojów z okresu napoleońskiego, w wykonaniu członków grup rekonstrukcyjnych ze Złotoryi i Krotoszyc.

Przez cały wieczór trwały ponadto pokazy makijażu, inspirowanego sztuką l. 20. i 30. XX w., w wykonaniu Alicji Konon-Patery i Agnieszki Górnej ze Studia Wizażu oraz prezentacja biżuterii z filcu, metalu i kamieni szlachetnych, autorstwa Johanny Kutschery oraz Sabiny Hil. Ponadto dużą atrakcją dla zwiedzających była możliwość mierzenia strojów, biżuterii i dodatków: kapeluszy, szali, torebek i innych. Dzięki temu po muzealnym do późnego wieczoru przechadzały się prawdziwe damy w oryginalnych kreacjach.

 

W organizację imprezy włączyli się także Danuta Maślicka oraz Stanisław Pieliński. Fotografie wykonywali: Grzegorz Sidorowicz, Krzysztof Jędrzejczyk oraz Marek Skała.

 

Kategorie:
news
    http://www.muzeum.boleslawiec.pl

    Muzeum Miejskie w Bolesławcu założono w 1908 roku. Od 1967 roku funkcjonuje ono jako Muzeum Ceramiki. W 1991 roku Muzeum otrzymało budynek po administrowanym przez Rosjan Muzeum Kutuzowa. W 1995 roku w budynku tym został otwarty Dział Historii Miasta.

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

    Bobrzanie.pl
    pl_PLPolish