Cel strategiczny – Bolesławiec wiodącym ośrodkiem w zachodniej części Dolnego Śląska
Cel operacyjny – Aktywna i solidarna wspólnota lokalna
Zadanie strategiczne działania zmierzające do połączenia Gminy Miejskiej i Wiejskiej Bolesławiec.
Źródło danych – Aktualizacja Strategii Rozwoju Miasta Bolesławiec
Mało kto czyta dokumenty strategiczne miasta. Problem polega na tym, że napisane są zawiłym, urzędniczym językiem i przeczytanie ich zniechęca zwykłego śmiertelnika. Poświęciłem jednak kilka chwil na przeanalizowanie po raz kolejny tego dokumentu. W ambitnych zadaniach strategicznych miasta pozostawiono te, które zakładają ekspansję terytorialną. Co w rzeczywistości oznacza połączenie Gminy Wiejskiej Bolesławiec z Gminą Miejską? Odpowiedź jest oczywista – likwidację Gminy Wiejskiej. To kuriozalne, że w dokumentach strategicznych jednego samorządu planuje się zlikwidować drugi samorząd (mówiłem o tym w poprzedniej radzie). Sądzę, że odbiło się to solidną czkawką włodarzom miasta.
W latach 2003-20013 liczba ludności miasta Bolesławiec zmniejszyła się o 3900 osób a w tym samym okresie w Gminie Wiejskiej Bolesławiec przybyło ok. 2 tys. mieszkańców. Strategia zakładała, że „czynnikiem, który powinien zatrzymać proces zmniejszania się liczby mieszkańców Bolesławca, jest ułatwienie możliwości zamieszkania w Bolesławcu (nowe tereny przeznaczone pod budownictwo jedno i wielorodzinne, rozwój TBS i budowa mieszkań przez prywatnych deweloperów). Sposobem wstrzymania odpływu mieszkańców jest intensywny rozwój gospodarczy i powstanie nowych, atrakcyjnych miejsc pracy”. Niestety. NIC SIĘ TAKIEGO NIE STAŁO. Wręcz przeciwnie.
Działki w Gminie Bolesławiec były tańsze i szybko komunikowane nowymi dogami gminnymi. Powstała swoista sypialnia Bolesławca zlokalizowana w Kruszynie, Łaziskach, Dobrej, Kraśniku, Bożejowicach i innych miejscowościach. Podatki płacone przez nowych mieszkańców zasilają kasę gminy a nie kasę miasta. Mądrość władz gminy polegała na tym, że nie tworzyła strategii zakładających likwidację innych samorządów a skutecznie realizowała politykę mieszkaniową. Czy nie nadszedł czas aby te zapisy usunąć ze strategii miasta i zastąpić je może WSPÓŁPRACĄ z Gminą Bolesławiec?