20.09.2013 r. w bolesławieckim Muzeum Ceramiki odbyło się tradycyjne na pograniczu polsko-czeskim świętowanie zakończenia żniw.
Obchody „Dożynek 2013” rozpoczęła prezentacja najpiękniejszego symbolu święta zbiorów – wieńca dożynkowego. Prowadząca prelekcję Anetta Kamińska (współautorka wieńca, który w 2012 r. wygrał konkurs o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej) opowiedziała o terminach zbiorów oraz o sposobach doboru zbóż, kwiatów oraz warzyw do wieńca dożynkowego. Każdy z uczestników warsztatów mógł się nauczyć rozpoznawać gatunki zbóż, dowiedzieć się, jak fachowo je zbierać i suszyć, tak aby mogły posłużyć jesienią do wykonania wieńca oraz zobaczyć tegoroczny wieniec dożynkowy z Kraśnika Dolnego. Po prelekcji swoje programy przedstawiły zespoły folklorystyczne z Polski i z Czech. W spektaklu taneczno-muzycznym młodzi tancerze zaprezentowali tradycyjne na pograniczu polsko-czeskim tańce i pieśni związane z czasem żniw. Działaniom towarzyszyła prezentacja wystawy fotograficznej „Dożynkowe tradycje Polski i Czech”, którą można będzie oglądać w muzealnym ogrodzie do końca września.
Wydarzenie „Dożynki 2013” stanowi jeden z elementów projektu „Ogrody żywej tradycji – ochrona wspólnego dziedzictwa pogranicza polsko-czeskiego”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013.