Lip 17, 2013
1350 Wyświetleń
0 0

Latające niebezpieczeństwo

Napisany przez

Począwszy od wiosny, poprzez okres letni a kończąc na porze jesiennej mamy do czynienia z zagrożeniami jakie wiążą się z tzw. “owadami błonkoskrzydłymi” a mówiąc wprost – z osami, pszczołami, szerszeniami. Te małe “myśliwce” potrafią z bardzo dużym powodzeniem uprzykrzyć życie.

Niestety dla osób, które zostały dotknięte “zaszczytem” kontaktu z rojem tych owadów obecne uregulowania prawne określiły dość precyzyjnie sytuacje kiedy Straż Pożarna powinna podjąć działania zmierzające do likwidacji i usunięcia takich gniazd.

Przypadkiem bezwzględnie wymagającym podjęcia takich działań jest bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia osób przebywających w sąsiedztwie takiego gniazda. I to nie pozorne zagrożenie wynikające z czyjegoś przeczucia, że owad, którego gniazdo znajduje się na drzewie w ogrodzie może go ugryźć, ale sytuacja która wskazuje na rzeczywiste niebezpieczeństwo np. wyrojenie owadów wewnątrz lokalu mieszkalnego, we framudze okna, obecność małych dzieci i młodzieży (żłobki, przedszkola, szkoły itp.)

Zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy obiektu co skutkuje bezpośrednim obowiązkiem likwidacji takiego zagrożenia przez ZARZĄDCĘ/WŁAŚCICIELA obiektu budynku użyteczności publicznej, budynku mieszkalnego lub też innego obiektu. Likwidacja gniazda owadów błonkoskrzydłych leży w obowiązku każdego z nas jeżeli jesteśmy właścicielami samodzielnie zarządzającymi daną nieruchomością lub w obowiązku zarządzającego nieruchomością (np. SM Bolesławianka, TBS, MZGM itd.). W związku ze zmianą przepisów na rynku pojawiły się liczne firmy, które wyspecjalizowały się w likwidacji tego rodzaju zagrożeń. Czasami można również poradzić sobie przy pomocy zaprzyjaźnionego pszczelarza.

Do likwidacji takich zagrożeń przygotowane są również Ochotnicze Straże Pożarne. Większość z nich została przez wójtów gmin wyposażona w sprzęt służący do likwidacji tego typu zagrożeń i są dysponowane przez bolesławieckie Stanowisko Kierowania KP PSP do tego typu zdarzeń.

Co zrobić gdy w naszym otoczeniu pojawi się gniazdo os, pszczół, czy szerszeni?

Bezwzględnie nie zbliżać się do niego – stosunkowo małe zagrożenie może stać się całkiem realne w chwili gdy owady uznają, że to im jakieś niebezpieczeństwo grozi?

Jeżeli niebezpieczeństwo pogryzienia jest realne natychmiast należy powiadomić Straż Pożarną (numer alarmowy 998) i zostanie podjęta niezwłocznie interwencja mająca na celu likwidację zagrożenia. Oczywiście każdorazowo gdy czujemy się zagrożeni mamy prawo wezwać straż pożarną i to ona wtedy uzna jaki jest konieczny zakres podjętych działań. Wtedy może tylko zabezpieczyć teren przed dostępem osób postronnych, ewakuować mieszkańców i zobowiązać zarządzającego nieruchomością do wezwania firmy specjalistycznej.

Jeżeli uznamy, że sytuacja nie wymaga działań straży pożarnej powiadamiamy zarządcę budynku/obiektu lub we własnym zakresie wzywamy firmę dezynsekcyjną.

Tagi artykułu:
· · · · ·
Kategorie:
poradnik
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Bobrzanie.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Bolesławiecka ceramika w Karpaczu, Opolu i Görlitz

W najbliższych miesiącach w muzeach Karpacza, Opola i Görlitz prezentowane będą wystawy ceramiki bolesławieckiej ze zbiorów Muzeum Ceramiki. Do września...

Zamknij