W najbliższych miesiącach w muzeach Karpacza, Opola i Görlitz prezentowane będą wystawy ceramiki bolesławieckiej ze zbiorów Muzeum Ceramiki.
Do września 2013 r. w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu prezentowana jest wystawa „Ceramika bolesławiecka. Pamiątka z Dolnego Śląska” (foto z otwarcia powyżej). Na wystawie zaprezentowano przekrój produkcji ceramicznej od XVIII po XXI w. – m.in. dzbany żeberkowe oraz dzbany zdobione białymi nakładkami, naczynia wykonane w Królewskiej Zawodowej Szkole Ceramicznej oraz wytwórniach bolesławieckich na początku XX w. Zaprezentowano również, najbardziej charakterystyczną ceramikę bolesławiecką – naczynia pokryte dekoracją stempelkową pochodzącą z przełomu XIX i XX oraz początku XX w. Wystawę dopełniają wielkoformatowe fotografie autorstwa Grzegorza Matoryna. Prezentują one najciekawsze miejsca w Bolesławcu, m.in.: Rynek, wiadukt kolejowy oraz pomnik marszałka Michaiła Kutuzowa. W otwarciu ekspozycji uczestniczyli Piotr Roman – Prezydent Bolesławca, Zbigniew Kulik – dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, Anna Bober-Tubaj – dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, – dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Teresa Wolanin – wieloletni dyrektor Muzeum Ceramiki oraz Elżbieta Zakrzewska – członkini Rady Programowej MSiT w Karpaczu. Wydarzenie zostało objęte patronatem Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i Prezydenta Bolesławca.
Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu do października 2013 r. prezentuje wystawę zatytułowaną „Urok starej kamionki” (foto powyżej). Na ekspozycji można oglądać głównie naczynia użytkowe. Szczególne miejsce na wystawie zajmują gospodarcze garnki pokryte brązowym szkliwem ziemnym oraz pokryte stemplami mleczniki, dzbany, butle, pojemniki na masło i chleb. Ceramika pokryta dekoracją stempelkową prezentuje produkcję bolesławiecką od najwcześniejszych XIX-wiecznych egzemplarzy po współcześnie produkowane serwisy. Na wystawie prezentowane są również słynne XVIII-wieczne dzbany żeberkowe oraz zdobione nakładkami.
Muzeum Śląskie w Görlitz do końca października prezentuje wystawę zatytułowaną „Ceramika bolesławiecka początki + nowoczesność” (zdjęcie powyżej). Jest ona kompilacją dwóch ekspozycji prezentowanych wcześniej w Muzeum Ceramiki: „U źródeł bolesławieckiej ceramiki” oraz „Bolesławiecka ceramika na drodze do nowoczesności”. W otwarciu wystawy w dniu 12.07.2013 r. uczestniczyli: Prezydent Bolesławca Piotr Roman oraz prof. Konrad Vanja – wieloletni dyrektor Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie, dyrektor Muzeum Śląskiego w Görlitz dr Marcus Bauer, dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu Anna Bober-Tubaj, przewodniczący Bundesheimatgruppe Bunzlau Peter Börner, Teresa Wolanin, Zygmunt i Alicja Brusiło, a także kolekcjonerzy: Jan Leon Stasiak, Stanisław Czerniawski, Tomasz Czerniawski, Andrzej Kaziuk, Izabela i Marek Olszowy, Andrzej Prusiecki. Na wystawie zaprezentowano największe bolesławieckie odkrycie archeologiczne ostatnich 120 lat, unikatowy zbiór bogato dekorowanych naczyń tzw. „Skarb Bolesławiecki” pozyskany dzięki wsparciu finansowemu firm działających na terenie miasta i powiatu oraz eksponaty ceramiczne powstałe w bolesławieckich wytwórniach i Zawodowej Szkole Ceramicznej w 1 poł. XX w. Po wystawach w Berlinie w 1986 r. oraz w Norymberdze w 2004 r. jest to największa w Europie ekspozycja prezentująca bolesławiecką ceramikę.
Informacja i zdjęcia: Muzeum Ceramiki w Bolesławcu