bobrzanie.pl – to co istotne w Bolcu, Bolesławiec, informacje, blogi, sport, rozrywka, humor, imprezy, wideo

Ustawo, gdzie jesteś?

Wywiad Katarzyny Binkiewicz z Pawłem Zielińskim – koordynatorem krajowym ds. ustawy o zawodzie psychologa z ramienia Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Psychologii.

Temat powstania Nowej Ustawy o Zawodzie Psychologa odbija się głośnym echem już nie tylko w środowisku psychologicznym. Tak aktywni psycholodzy jak i ich klienci chcieliby wreszcie posiadać dokument wyznaczający jasne reguły wykonywania tej profesji, nakładający pewne obowiązki i określający granice. Wyzwanie to okazuje się być jednak o wiele trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Do walki o nową ustawę, z ogromną energią i nieszablonowymi pomysłami, ruszyło między innymi Polskie Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Psychologii. Paweł Zieliński – koordynator krajowy sekcji ds. ustawy odpowiada na kluczowe pytania dotyczące ustawy, konieczności jej powstania i trudności z tym związanych.

Katarzyna Binkiewicz: Jaki obecnie jest status prawny psychologa w Polsce?

Paweł Zieliński: Osoba postronna, z teoretycznego punktu widzenia, może powiedzieć, że wszystko jest dobrze. Przecież ustawa o zawodzie psychologa od lat istnieje. Problem jednak widoczny jest dopiero na poziomie praktyki. Duża część zapisów wspomnianej ustawy nie została wdrożona, więc działanie zgodnie z tym aktem prawnym jest niemożliwe. Sytuacja jest trudna ponieważ psychologów nie obowiązują żadne zawodowe ramy prawne, a to bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo klientów gabinetów psychologicznych.

KB: Dlaczego tak ważne jest, aby w naszym kraju powstała ustawa regulująca pracę psychologów i psychoterapeutów?

PZ: Motywem popychającym nas do walki o nową ustawę, to nie chęć utrudnienia dostępu do zawodu dla rzetelnych i kompetentnych psychologów. Zależy nam przede wszystkim na jasnych regułach wykonywania tej profesji. My, przyszli psycholodzy, chcemy wejść w życie zawodowe, w którym wartościami naczelnymi są zasady etyczne i twarda naukowa wiedza, a nie, jak często bywa, chęć szybkiego zysku na niesprawdzonych metodach terapeutycznych. Ustawa o zawodzie psychologa powinna być gwarantem profesjonalizmu psychologów.

 

Exit mobile version