Piątkowe popołudnie i wieczór na dziedzińcu Muzeum Ceramiki przy ulicy Mickiewicza było muzyczną i tradycyjną ą Świętojańską. W ramach projektu „Tradycje świętojańskie na pograniczu polsko-czeskim” 28 czerwca można było wziąć udział w warsztatach robienia biżuterii, posłuchać wspaniałej dawnej i współczesnej muzyki czeskiej i obejrzeć spektakl „Panny i wianki” Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej. Wszystko najwyższej próby.
Muzeum Ceramiki i Krkonošské muzeum Vrchlabí, chcąc przybliżyć dawne zwyczaje nasze i naszych sąsiadów, przygotowały w piątkowe popołudnie i wieczór szereg imprez tematycznych: warsztatów, pokazów, koncertów pod wspólnym tytułem „Tradycje świętojańskie na pograniczu polsko-czeskim”
Obchody rozpoczęły się o godz. 14.00 pokazem „Życie w Karkonoszach w XIX w”, prezentacją dawnych prac i zajęć domowych wykonywanych będzie przez rekonstruktorów z Czech. Wszyscy zainteresowani nie tylko mogli zobaczyć, ale także spróbować koszenia tradycyjną kosą, wicia wianków czy układania kompozycji z zasuszonych roślin. W tym samym czasie prowadzone były warsztaty wykonywania biżuterii.
O godzinie 18 wystąpił zespół L’Arrache-Coeur z Czech (foto powyżej) i koncert ten to była uczta dla uszu. Słuchacze mieli do czynienia z czeską muzyką, dworską i ludową, ale brzmienie zespołu kojarzyło się także z muzyką klezmerską. Kto chciałby wiedzieć co stracił, może posłuchać fragmentu:
Potem przyszedł czas na mieszkankę folku i jazzu a kulminacyjnym punktem wieczoru było widowisko muzyczno-taneczne „Panny i wianki”, które rozpoczęło się o godz. 21.30. Spektakl, w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bolesławiecka”, przybliżył widzom w naturalny sposób obyczaje i tradycje Nocy Kupały.
Imprezom towarzyszyła plenerowa wystawa fotograficzna „Tradycje świętojańskie Czech”. Ekspozycję będzie można oglądać w muzealnym parku do końca lipca br.
Więcej zdjęć możecie zobaczyć TUTAJ.
Projekt „Ogrody żywej tradycji – ochrona wspólnego dziedzictwa pogranicza polsko-czeskiego” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 (nr proj. PL.3.22/3.2.00/11.02560)
Projekt „Zahrady živé kultury – ochrana společného dědictví polsko-českého pohraničí” je spolufinancován Evropskou unií z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce ČR-PL 2007-2013 (č. proj. PL.3.22/3.2.00/11.02560)