Niezależnie od tego, ile masz lat, prezentowana w bolesławieckim Muzeum Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13 wystawa przeniesie Cię do magicznej krainy zabawek.
„Lalka – niezależnie z jakiego materiału została wykonana: z gałganka, drewna, porcelany czy celuloidu, to od wieków marzenie i ulubiona zabawka dziewczynek. Do najpiękniejszych należał dzień, gdy z wystawy sklepowej wędrowała do rąk dziecka, a po latach zajmowała honorowe miejsce, jako ozdoba i miłe sercu wspomnienie na kanapie, względnie łożu małżeńskim.”
Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zaprasza wszystkie dzieci oraz ich rodziców do budynku przy ul. Mickiewicza 13 na wystawę „Świat lalek XX w.” Na ekspozycji oglądać można lalki dla dzieci, produkowane na przestrzeni ubiegłego wieku, w wytwórniach polskich i niemieckich, a także mebelki i inne elementy wyposażenia domków dla lalek. Na wystawie znalazły się też popularne w latach 60. XX w. figurki przedstawiające konkretne zawody: kominiarza, milicjanta, rybaka, czy ogrodniczki oraz lalki w polskich strojach ludowych. Ekspozycja prezentuje przedmioty, które stanowiły niegdyś spełnienie marzeń i ulubioną zabawkę każdego dziecka, ponadczasową i nie podlegającą modom. Lalki „dorastały” razem z właścicielami, by służyć później kolejnemu pokoleniu. Wykonywano je z zapomnianego już dziś tworzywa – celuloidu, który wykorzystano po raz pierwszy w 1869 r., zastępując nim kruchą i cięższą porcelanę. Początkowo z celuloidu produkowano tylko główki, później na przełomie XIX i XX w. zaczęto wykonywać z niego także inne elementy zabawek. Materiał ten stosowany był do połowy XX w., kiedy zastąpiono go mniej łatwopalnym i bardziej elastycznym tortulonem. Obecnie lalki celuloidowe stanowią przedmiot zainteresowania kolekcjonerów i są dla nich prawdziwymi „perełkami”.
Ekspozycja przygotowana została z kolekcji Miejskiego Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego w Karpaczu. Można oglądać w budynku Muzeum Ceramiki w Bolesławcu przy ul. Mickiewicza 13. od 18 maja do 30 czerwca 2013 r.
Informacja i zdjęcie: Muzeum Ceramiki w Bolesławcu