bobrzanie.pl – to co istotne w Bolcu, Bolesławiec, informacje, blogi, sport, rozrywka, humor, imprezy, wideo

„Bolesławiec słowem i obrazem malowany” – wypożycz lub kup nową książkę o naszym mieście

Kamilla Dudek - okładka książki Bolesławiec słowem i obrazem malowanyKamilla Dudek to rodowita Bolesławianka, z wykształcenia germanistka i bibliotekoznawca (Uniwersytet Wrocławski). Autorka publikacji z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej oraz dokumentalnego dziedzictwa archiwalnego. Interesuje się dziejami swojego miejsca zamieszkania i dokumentacją dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska. Jest nauczycielką języka niemieckiego.

Pani Kamilla została laureatką konkursu na najciekawszą pracę magisterską o Bolesławcu i właśnie nagrodzona praca stała się podstawą książki „Bolesławiec słowem i obrazem malowany”. (Książki nie wydano w ramach konkursu, więc autorka sama postarała się o jej druk)

W zachęcie do lektury czytamy:

Bolesławiec miał i ma szczęście do mieszkańców. Jest dla nich miejscem magicznym, źródłem kultury regionalnej. Oswojona od wieków przestrzeń nie przeraża, a fascynuje, sprawia, że właśnie tu czują się w domu, u siebie. Ślady emocjonalnej więzi z miastem dawni i obecni mieszkańcy pozostawili w formie wizualnej i literackiej: na pieczęciach, pocztówkach, w dziełach z różnych obszarów sztuki, w poezji i prozie. W niezaplanowanym ponadczasowym dialogu stworzyli lokalny kod kulturowy, na który składają się miejskie motywy, m.in. sylwetki ulubionych zabytków, kształty i wzory wyrobów ceramicznych, niektóre epizody historyczne.

Spis treści:

Rozdział 1: Z dziejów Bolesławca (Bolesławiec w XX i XXI w., O nazwie miasta)

Rozdział 2: Życie kulturalne Bolesławca w ciągu wieków (Życie kulturalne w Bolesławcu po 1945 r.)

Rozdział 3: Motywy bolesławieckie w sfragistyce i heraldyce (Bolesławiec na dawnych pieczęciach miejskich, Bolesławiec w herbie miejskim)

Rozdział 4: Bolesławiec w numizmatyce (Lokalne motywy na bolesławieckim pieniądzu zastępczym, Bolesławiec na monetach okolicznościowych w XXI w., Medale okolicznościowe)

Rozdział 5: Wizerunek miasta na pocztówkach (Pocztówki po II wojnie światowej)

Rozdział 6: Bolesławiec w sztukach wizualnych (Bolesławiec na wyrobach glinianych i ceramicznych)

Rozdział 7: Znaki handlowe (Bolesławiec na sygnaturach ceramików, Motywy bolesławieckie wykorzystywane w logo instytucji)

Rozdział 8: Boleslaviana w wyborze (Ze skarbca podań i legend, Podania, Legendy, Poetycki Bolesławiec, Liryka do 1945 r., Liryka po 1945 r., Utwory prozatorskie)

—————————————–

Książkę Kamilli Dudek można znaleźć w naszej Bibliotece Pedagogicznej (w Czytelni) pod sygnaturą: 65.049 P-R.
Wydana została w 2012 r. (Gdynia – Novae Res)
Można ją również kupić w cenie 19 zł klikając na przykład TUTAJ

Informacja: Biblioteka Pedagogiczna w Bolesławcu.

Exit mobile version