Album „Bory Dolnośląskie” to przede wszystkim malownicze zdjęcia najciekawszych miejsc, których nie można pominąć odwiedzając ten wyjątkowy zakątek Polski. Znajdziemy w nim osobliwości Borów takie, jak niespełna 200-letnie drzewa, charakterystyczne pola wrzosowisk, czy pustynię w środku lasu.
Nie zabrakło też słynnych już zabytków architektury, jak Zamek Kliczków, Sanktuarium w Bolesławcu i niezmiennie efektowny wiadukt na rzece Bóbr. Album został również opracowany w niemieckiej wersji językowej.
Chcesz wygrać album o Borach Dolnośląskich? Dla czytelników bobrzan mamy dwa egzemplarze ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Bolesławcu. Aby wygrać do 26 grudnia napisz w formularzu poniżej, dlaczego to Ty powinieneś lub powinnaś wygrać ten album i kliknij WYŚLIJ.
Błąd: Brak formularza kontaktowego.
Album to jeden z licznych owoców realizacji projektu „Odkryj urok Borów Dolnośląskich”.
– Nasi dziadkowie przyjechali nie tylko z walizką ubrań, ale przede wszystkim z tradycjami, z obyczajami oraz smakowymi przyzwyczajeniami, które w naszym tyglu kulturowym doczekały się kolejnych wersji. Dlatego często w naszych domach obok ukraińskiej „okrawki” z wędlin na Święta Wielkanocne do talerzy nalewamy śląski żurek. Myślę, że ta mieszanka kultur jest wielkim atutem naszego regionu – podkreśla koordynator projektu „Bory Dolnośląskie” Emilia Meier z Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego.
Powiat Bolesławiecki współtworzy ten projekt razem z mieszkańcami i lokalnymi restauracjami. Znakomitym przykładem otwartości na współpracę jest z pewnością książka kucharska z regionalnymi potrawami. Mamy zatem szansę nie tylko zwabić turystów ruskimi pierogami albo buraczkami pod pierzynką, ale też zachować te przepisy dla następnych pokoleń.
„Odkryj urok Borów Dolnośląskich” – na taki turystyczny projekt Starostwo Powiatowe w Bolesławcu wystarało się o unijne pieniądze wraz z partnerskimi samorządami: miastem Zgorzelec, gminą Pieńsk i gminą Węgliniec. Ciekawe produkty reklamują tę turystyczną markę, która ma swoje logo, kalendarze, albumy oraz foldery. Więcej o malowniczych borach turyści mogą się dowiedzieć z filmu promocyjnego oraz ze strony internetowej z aktywną mapą regionu. Turysta, który chce zasmakować w Borach ma do dyspozycji atrakcyjne mapy z wyznaczonymi trasami rowerowymi, pieszymi, które w bardzo przyjazny sposób pokazują najciekawsze miejsca w naszym regionie. Dla każdego coś dobrego… Krótkie folderowe opracowania zostały podzielone na tematy: Architektura, Walory przyrodnicze, Wypoczywaj aktywnie oraz Wielokulturowość. Postawiono na konkretne informacje dla turystów, którzy sprawnie dowiedzą się gdzie mogą spędzić ciekawie czas, gdzie zjeść, a po dniu pełnym wrażeń, dobrze się wyspać.
Przyciągać mają też regionalne imprezy, które dorobiły się swojej tradycji np. Mała Wielkanoc w Pieńku, Blues nad Bobrem i Święto Ceramiki w Bolesławcu, Święto Grzybów w Węglińcu, Jakuby – Święto Starego Miasta w Zgorzelcu, Jagodowe Lato w Ruszowie oraz Festiwal Szkła w Pieńsku. Każda z gmin przeznaczyła na tę turystyczną promocję ponad 56 tysięcy zł. Pozostała kwota – ponad 522 tysięcy – to wywalczone przez Powiat Bolesławiecki, który jest liderem projektu, pieniądze z Unii Europejskiej.
Zobacz stronę projektu „Odkryj urok Borów Dolnośląskich”.
TEKST I ZDJĘCIE: Starostwo Powiatowe w Bolesławcu.