W Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa w Bolesławcu od czwartku można oglądać wystawę interaktywną „Nauki dawne i niedawne”, przygotowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Na ekspozycji przedstawiono zagadnienia z trzech dziedzin nauki – matematyki, fizyki i astronomii.
Odwiedzający wystawę mogą sprawdzić w działaniu wiele dawnych urządzeń i wykonać ciekawe eksperymenty. Podczas tego interaktywnego spaceru przez sale muzeum, można nie tylko znaleźć odpowiedź na pytanie czym jest abak i do czego służą kostki Napiera, ale też użyć tych przedmiotów.
W wystawie wzięli również udział uczniowie z dwóch bolesławieckich liceów. Z I liceum ogólnokształcącego: Dominika Sierpień, Jagoda Strzeszyńska, Aleksander Kinach, Wojciech Kus oraz Mateusz Wilk przygotowali stanowiska pod opieką nauczyciela fizyki – Andrzeja Idzika. Dwa z nich związane są z działaniem prądów wirowych. Ponadto uczniowie wykonali stanowiska wyjaśniające zasady działania kamieni celtyckich oraz tzw. nurka Kartezjusza. Uzupełniające materiały informacyjne oraz prezentację multimedialną opracował zespół pod kierownictwem Joanny Misiury. Hil i Adam Rozwadowski z II Liceum Ogólnokształcącego pod okiem nauczycielki matematyki – Edyty Gawlik-Lippik przygotowali stanowiska w przystępny sposób wyjaśniające zastosowanie krzywych stożkowych. Pokaz multimedialny opracował absolwent tej szkoły – Kamil Chojnicki.
Wystawę można zwiedzać do 12 lutego 2012 roku. Cena biletów wstępu dla grup szkolnych to 1 zł od osoby. Bilety indywidualne w cenie 4 złote, osoba dorosła i 2 złote bilet ulgowy.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z OTWARCIA WYSTAWY (foto: Andrzej Kot)
[nggallery id=32]
Do ADAMA Masz całkowita racje
przypomniało mi się hasło ;
Władza ludu i smoki nie istnieją , takich zwierząt nie ma!
A statystyka mnie przeraża ; Ludzie obawiają sie „kopać dziur „- Więc mam przesłanie dla młodzieży , która może to kiedyś przeczyta .
Można świetnie zarobić na „kopaniu dziur”, jak już skończycie tą administrację (zawsze to jakaś nauka) to zgłoście się do mnie na początek 6 tyś , z zawodem technicznym 10 tysi dla pracowitych fachowców 15tysi dla pracoholików fachowców nawet 20 tysi wszystko w PLN
Większość na pewno nie wybierze kierunków technicznych, to właśnie dlatego potrzebne są takie wystawy, aby przekonać choć garstkę, że to tez może być ciekawe…
Obecnie w Polsce studenci kształcą się na ponad 200 kierunkach, w tym unikatowych oraz makrokierunkach. Najwięcej studentów studiuje na kierunkach ekonomicznych oraz administracyjnych – 23%, społecznych – 13.9%, pedagogicznych – 12%, humanistycznych – 8.8%, inżynieryjno-technicznych – 6.8%, medycznych – 5.8%, informatycznych – 4.9%, usług dla ludności – 3.7%, prawnych – 3.1% oraz ochrony środowiska – 1.4% (kategoria „pozostałe kierunki” to 16.4%).
Do Daniela. Dziś żyjemy w cywilizacji, która zmusza nas do poszukiwania satysfakcji z władzy nad drugim człowiekiem a nie nad techniką. Jeśli się to zmieni wówczas będą cenione kierunki techniczne.Pozdrawiam.
I coś ciekawego można pokazać !? Tylko szkoda ,że i tak większość tej młodzieży wybierze kierunki nie techniczne jak stosunki międzynarodowe , prawo , czy administrację . Nie wiem jaki sens jest w kierunku stosunki międzynarodowe !?