15 listopada 2011 obradowało w Warszawie jury konkursu Książka Roku 2011, organizowanego przez Polską Sekcję IBBY. Członkowie jury zapoznali sieę z dorobkiem wydawniczym ostatniego roku ( z okresu listopad 2010 – październik 2011). Jury literackie w składzie: Ewa Gruda (przewodnicząca), Małgorzata Kąkiel, Weronika Kostecka, nominowało do nagrody „Książka Roku 2012” piętnaście książek. Jedną z nich jest „Ela – Sanela” Katarzyny Pranić
Konkurs jest organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych – Polska Sekcja IBBY. Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród 5 grudnia 2011.
IBBY to International Board on Books for Young People – Międzynarodowa Rada do spraw Książek dla Młodych. IBBY jest stowarzyszeniem non-profit zajmującym się upowszechnianiem dobrej książki dla dzieci i młodzieży. Zrzesza pisarzy, ilustratorów, dziennikarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy i naukowców zajmujących się literaturą dla dzieci i młodzieży z całego świata. Powstała w 1952 r., gdy Jella Lepman – pisarka i dziennikarka – zorganizowała w Monachium spotkanie pod hasłem „Porozumienie poprzez literaturę dla Dzieci”. Rok później organizacja została zarejestrowana w Zurichu, w Szwajcarii. Za fundamentalną zasadę IBBY uznano ideę wzajemnego porozumienia narodów poprzez dobrą książkę dla dziecka. Aktualnie skupia 70 sekcji narodowych. Polska Sekcja IBBY istnieje od 1974 roku. W 1993 roku została zarejestrowana jako Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych.
Powieść „Ela-Sanela” Katarzyny Pranić z podbolesławieckiego Ustronia zdobyła drugie miejsce w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren i w ramach nagrody wydawnictwo Stentor wydało jej książkę.
Autorka myśli o następnej powieści:
– To, czy coś powstanie, zależy od ilości czasu, który jest niezbędnym warunkiem, żeby cokolwiek powstało – mówi. – Najpierw trzeba dostrzec istotny temat, zobaczyć go w jakimś kontekście i ewentualnie postarać się coś o tym powiedzieć innym, pomysłów mam wiele, nie mam czasu na ich realizację. Właściwie pracuję nad drugą częścią Eli-Saneli.
Czytelnicy pytają o kontynuację a autorka czuje się zobowiązana i wobec nich, i wobec postaci.
Wydawca nie ponagla, ale jest otwarty na pomysły autorki.
– Zastanawiam się czy jest coś ważnego co mogłabym zawrzeć w drugiej części, pisanie po to, żeby mnożyć strony nie ma dla mnie sensu – mówi Katarzyna Pranić.
Autorka od 9 lat prowadzi zajęcia literackie w Młodzieżowym Domu Kultury w Bolesławcu.
INFORMACJA: MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY W BOLESŁAWCU