bobrzanie.pl – to co istotne w Bolcu, Bolesławiec, informacje, blogi, sport, rozrywka, humor, imprezy, wideo

Nauki dawne i niedawne w Muzeum Ceramiki

Muzeum Ceramiki zaprasza na otwarcie wystawy interaktywnej „Nauki dawne i niedawne”, przygotowanej przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, które odbędzie 24 listopada 2011 r. o godzinie 13.00 w budynku Działu Historii Miasta Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa 14.

Na ekspozycji przedstawiono w sposób ciekawy i niezwykle przystępny zagadnienia z trzech dziedzin nauki – matematyki, fizyki i astronomii. Zwiedzanie wystawy przeradza się w swoistą wycieczkę przez kolejne wieki i obszary wiedzy. Na kilkudziesięciu stanowiskach można samodzielnie wykonywać doświadczenia i zapoznawać się z zasadami działania urządzeń, które towarzyszą nam w codziennym życiu – np. wahadła czy dowiedzieć się jak skonstruowany jest zegar słoneczny. Podczas tego interaktywnego spaceru przez sale wystawiennicze można nie tylko znaleźć odpowiedź na pytanie czym jest abak i do czego służą kostki Napiera, ale też użyć tych przedmiotów. Część ekspozycji poświęcono na prezentację zjawisk z zakresu optyki oraz powstawaniu i rozprzestrzenianiu się fal dźwiękowych. Ponadto zaprezentowano zasady działania zarówno pierwszych, jak i tych całkiem współczesnych komputerów czy teleskopów.

W organizację wystawy włączyli się uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy z bolesławieckich szkół średnich. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego przygotowali stanowisko pod opieką nauczyciela fizyki – Andrzeja Idzika. Uzupełniające materiały informacyjne oraz prezentację multimedialną opracował zespół pod kierownictwem Joanny Misiury. Młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego przygotowała stanowisko interaktywne pod okiem nauczycielek matematyki – Edyty Lippik i Doroty Kurowskiej. 24 listopada 2011 r. od godziny 13.00 uczniowie będą prezentowali własnoręcznie wykonane urządzenia i omawiali zasady ich działania.

Wystawa ma charakter edukacyjny, nie jest jednak nudnym wykładem. Ma ułatwić samodzielne odkrywanie tajemnic zjawisk, które towarzyszą nam każdego dnia. Ekspozycja skierowana jest głównie do młodzieży gimnazjalnej i starszej oraz wszystkich osób zainteresowanych historią nauki. Warto docenić zaangażowanie uczniów i nauczycieli w realizację wystawy. Tego typu działania są szczególnie cenną forma aktywizacji młodych ludzi. Niezwykła jest też interaktywna forma ekspozycji. Sposób przedstawienia zagadnień z poszczególnych dziedzin nauki sprzyja samoedukacji widza, umożliwia naukę poprzez zabawę, co jest niezwykle pożądane zwłaszcza przy poznawaniu skomplikowanych zagadnień z fizyki, matematyki czy astronomii. Warto więc wspierać tego rodzaju inicjatywy, łączące umiejętnie przyjemne z pożytecznym oraz integrujące lokalne środowisko.

 

INFORMACJA: MUZEUM CERAMIKI W BOLESŁAWCU

 

Exit mobile version