bobrzanie.pl – to co istotne w Bolcu, Bolesławiec, informacje, blogi, sport, rozrywka, humor, imprezy, wideo

Pracownicy Muzeum Ceramiki odkryli pozostałości najstarszej bolesławieckiej garncarni

Podczas prac ziemnych prowadzonych na przełomie października i listopada przy budowie galerii handlowej „Bolesławiec City Center” przy ulicy Asnyka w Bolesławcu odkryto pozostałości najstarszej, jak do tej pory, bolesławieckiej garncarni. To już druga średniowieczna garncarnia odkryta na terenie miasta przez archeologów z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu w przeciągu ostatnich kilku lat.

Archeolodzy wydobyli z ziemi prawie 4 000 fragmentów ceramiki. Pośród nich rozpoznano wiele ciekawych form: garnki różnej wielkości, dzbany i dzbanki, naczynia typu Tüllenkanne, butle, patelnie na nóżkach oraz pokrywki. Nie były one szkliwione. Na niektórych widoczne są ślady prostej dekoracji rytej, radełkowania oraz malatury. Część naczyń nosi ślady deformacji, powstałych podczas wypalania. Wstępna analiza pozwala datować wydobyte naczynia na XV wiek. Wszystko wskazuje zatem na to, że archeolodzy z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu odnaleźli pozostałości jednej z najstarszych bolesławieckich garncarni.

W kronikach miejskich podano informację o istnieniu w XVI-wiecznym Bolesławcu pięciu garncarni – jednej w obrębie tzw. Górnego Przedmieścia i czterech położonych na terenie Dolnego Przedmieścia. W roku 2007 r. archeolodzy z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu odkryli garncarnię przy ul. Piaskowej (Dolne Przedmieście). Ostatnie badania prowadzone przy ul. Asnyka potwierdziły położenie drugiej z pięciu średniowiecznych garncarni w mieście, a jedynej na terenie Górnego Przedmieścia.

Odkrycia bolesławieckich archeologów są kolejnym dowodem na to, że ceramiczne tradycje Bolesławca sięgają czasów średniowiecza.

Informacja i zdjęcia: MUZEUM CERAMIKI W BOLESŁAWCu

Exit mobile version