Lis 18, 2011
1994 Wyświetleń
0 0

Pracownicy Muzeum Ceramiki odkryli pozostałości najstarszej bolesławieckiej garncarni

Napisany przez

Podczas prac ziemnych prowadzonych na przełomie października i listopada przy budowie galerii handlowej „Bolesławiec City Center” przy ulicy Asnyka w Bolesławcu odkryto pozostałości najstarszej, jak do tej pory, bolesławieckiej garncarni. To już druga średniowieczna garncarnia odkryta na terenie miasta przez archeologów z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu w przeciągu ostatnich kilku lat.

Archeolodzy wydobyli z ziemi prawie 4 000 fragmentów ceramiki. Pośród nich rozpoznano wiele ciekawych form: garnki różnej wielkości, dzbany i dzbanki, naczynia typu Tüllenkanne, butle, patelnie na nóżkach oraz pokrywki. Nie były one szkliwione. Na niektórych widoczne są ślady prostej dekoracji rytej, radełkowania oraz malatury. Część naczyń nosi ślady deformacji, powstałych podczas wypalania. Wstępna analiza pozwala datować wydobyte naczynia na XV wiek. Wszystko wskazuje zatem na to, że archeolodzy z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu odnaleźli pozostałości jednej z najstarszych bolesławieckich garncarni.

W kronikach miejskich podano informację o istnieniu w XVI-wiecznym Bolesławcu pięciu garncarni – jednej w obrębie tzw. Górnego Przedmieścia i czterech położonych na terenie Dolnego Przedmieścia. W roku 2007 r. archeolodzy z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu odkryli garncarnię przy ul. Piaskowej (Dolne Przedmieście). Ostatnie badania prowadzone przy ul. Asnyka potwierdziły położenie drugiej z pięciu średniowiecznych garncarni w mieście, a jedynej na terenie Górnego Przedmieścia.

Odkrycia bolesławieckich archeologów są kolejnym dowodem na to, że ceramiczne tradycje Bolesławca sięgają czasów średniowiecza.

Informacja i zdjęcia: MUZEUM CERAMIKI W BOLESŁAWCu

Kategorie:
news
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Komentarze do Pracownicy Muzeum Ceramiki odkryli pozostałości najstarszej bolesławieckiej garncarni

 • Mnie nazwa City Center wydaje się zwyczajnie głupia. Pozostawienie nazwy Piast byłoby niezłym pomysłem. To City Center jest gdzieś u Niemców, chyba w Goerlitz.

  Bernard 22/11/2011 09:16 Odpowiedz
 • @bruner – napisałem city center, żeby nie używać słowa “galeria” bo jestem uczulony :) ale fakt, city center to jak nasz aqua park :)
  Z archeo też były przestoje przy obwodnicy naszej.

  Co ciekawe, zapytałem dlaczego nie odkryli tego podczas budowy hotelu. Okazało się, że garncarnia jest w miejscu byłego parkingu, a wykopy robili około metra od niej, i nie trafili…

  nadredaktor 22/11/2011 00:12 Odpowiedz
 • @Bernard – wiem o przypadkach, gdy grzebacze z archeo posadzili inwestycję na kilka miesięcy – obecnie mamy taką sytuację przy rewitalizacji Zamościa.

  @nadredaktor – City Center… i tak lepiej, że nie jakaś Plaza… polska wiocha pełną gębą ;)

  Bruner 21/11/2011 23:53 Odpowiedz
 • Prace zostały już zakończone, jak powiedziała mi Pani archeolog z muzeum – nie kolidowały z pracami budowlanymi i trwały około tygodnia, nie spowodują żadnego opóźnienia przy budowie City Center.

  nadredaktor 21/11/2011 15:12 Odpowiedz
 • Takie info to się podaje Brunerze raczej po zakończeniu prac. Inwestorzy chyba raczej pomagają w takich pracach żeby szybciej się zakończyły. Skoro o tym wiemy to znaczy że archeolodzy na 99% zakończyli roboty.

  Podejrzewam że odkrycia tego typu nagłaśnia się długo po żeby uniknąć “odkrywców amatorów”

  Bernard 21/11/2011 15:06 Odpowiedz
 • Dla inwestora takie odkrycie to przekleństwo. Na jak długo wstrzymana zostanie budowa?

  Bruner 21/11/2011 15:03 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Bobrzanie.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Lotnisko w Bolesławcu?

Nowo powstały Klub modelarski „Modelarze Bc”, którego współzałożycielem jest członek Ziemi Bolesławieckiej, wolontariusz w bolesławieckim Domu Dziecka i instruktor modelarstwa...

Zamknij