16 października br o godz. 19.00 w kościele p.w. Św. Józefa w pobliskim Świeradowie Grupa od Anioła Stróża i Męski Chór Parafialny z Zaręby wystąpią ze Stanisławem Sojką. Wspólnie wykonają „Tryptyk Rzymski” Jana Pawła II . To niecodzienne wydarzenie dla Grupy od Anioła Stróża i zarębiańskiego chóru.
„Grupa od Anioła Stróża” powstała w 2004 r. z inicjatywy Jolanty Napadłek przy współpracy z miejscowym proboszczem ks. kan. Franciszkiem Molskim. W skład tej 30-to osobowej Grupy wchodzą dzieci, młodzież i dorośli. Od września 2005 r. rozpoczęły się prace nad przygotowaniem „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II dla upamiętnienia rocznicy Jego śmierci. Dzieło to w części było przez Grupę recytowane, a w części śpiewane do muzyki, którą skomponował Stanisław Sojka. Podczas rozmowy telefonicznej ze Stanisławem Sojką członkowie Grupy dowiedzieli się, że są pierwszymi, którzy śpiewają Tryptyk do Jego muzyki. Stąd też wyszedł naprzeciw ich prośbie i nie tylko nagrał im swoją muzykę, ale osobiście przyjechał do Osiedlowego Domu Kultury do Zaręby, przeprowadził próbę z muzyczną częścią grupy i na tej podstawie dostosował swoją kompozycję do ich potrzeb.
Doceniając starania i umiejętności osób śpiewających, w tym Męskiego Chóru Parafialnego z Zaręby obiecał, że kiedyś na jakimś występie sam z nimi zagra. Zdarzy się to właśnie 16 października.
INFORMACJA: LUBAN24.pl GCKiS Siekierczyn
Nie wiem co źle zinterpretowałem…
I obawiam się, się że stworzenie chóru kościelnego z pensjonariuszy ZK Zaręba to bardziej zadanie na miarę Chrystusa niż miejscowego proboszcza. Wiara czyni cuda, ale w tym przypadku mnie by aż takiej wiary zabrakło.
BTW
Niekoniecznie proboszcz musi realizować takie pomysły. Może zademonstrujesz, że jednak da się ? ;-)
PS
Jako szara ( może trochę skrajna) owieczka uważam, że organizowanie po kościołach jakichkolwiek koncertów nie jest właściwe. Skąd wiadomo, że to będzie koncert na chwałę Pana a nie na chwałę ludzi?
Dziękuję – wywiad był bardzo przyjemny.
Redaktor zadawał przyjemne pytania , więc dostał miłe odpowiedzi.
@Bernardzie – „współtworzą ten koncert” co co innego niz występowanie w chórze parafialnym.Ci co występują są chyba na tym zdjeciu?
http://www.gokis.siekierczyn.pl/chor.php
Pensjonariusze ZK rozstawiają krzesełka czy wynoszą kosze?
NKostas -żle zinterpretowales moją wypowiedź.
Uważam że warto by najróżniejsi ludzie pieśnią chwalili Pana
Może zaspiewają lepiej niż ci panowie z San Francisko.
Znasz jakis kosciół w Polsce w ktorym mogliby wystapić ?
Dla Satyra:
https://bobrzanie.pl/blog/2011/10/16/nadredaktor/soyka-przed-koncertem-wywiad-z-muzykiem
@Lolka,
Tobie się wydaje i Satyrowi się wydaje.
Zarzucanie komuś, kto zaczynał śpiewanie od chóru kościelnego i śpiewał w chórach kościelnych 9 lat, że teraz odkrywa i wykorzystuje „kościelną niszę” jest mędrkowaniem. Mało eleganckim.
@Bernard, G mnie obchodzi, co Ci się wydaje ! ;)
Stary Satyr jest zawsze fair KROPKA!
@Satyrze,
Wczoraj się dowiedziałem że więźniowie też współtworzą ten koncert i to jet ten męski chór.
Co do koniunkturalizmu to posądzanie Sojki o koniunkturalizm wydaje mi się bardzo nie fair.
Najwidoczniej rubikowe klaskanie po kosciołach uzmysłowiło innym wykonawcom ,iż jest do zagospodarowania nisza zwana sacroshowbiznesem.
Mi brakuje w tym autentyzmu.
Gdyby kiedys jednak ,tamtejszy proboszcz ,wpadł na pomysł skompletowania składu Męskiego Chóru przy Parafii w Zarębie , z pensjonariuszy pobliskiego Zakładu Karnego to byłbym ukontentowany,
Czy mogłoby być coś ciekawszego niż słuchanie i ogladanie „grzesznikow i łotrów” spiewem chwalących Pana?
Stanisław Kochani Soyka w pigułce
U św. Józefa w Świeradowie Zdr., w kwietniu miało miejsce misterium wielkopostne „Żale Matki Bożej Bolesnej”. Niesamowity klimat czasu, miejsca i modlitwy. Polecam to miejsce wśród gór i trzeszczących od wiatru drzew.