10 września otwarto Szlak Konny nr 1 po Borach Dolnośląskich, którego powstanie to efekt wspólnych działań Zamku Kliczków oraz Fundacji Bory Dolnośląskie.
W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie tą formą spędzania wolnego czasu. Bory Dolnośląskie to idealne miejsce na planowanie konnych wycieczek a nawet kilkudniowych wypraw. Powstawanie szlaków konnych to przede wszystkim podniesienie poziomu bezpieczeństwa turystów, dbałość o przejezdność a przede wszystkim odpowiednie oznakowanie trasy.
POBIERZ PLIK PDF – MAPĘ SZLAKU
Szlak konny nr 1 Kliczków – Bogumiłów oznaczony jest zgodnie z wymogami PTTK pomarańczowymi symbolami na białym tle. Długość szlaku 59 km. Przebiega przez piękny kompleks leśny Bory Dolnośląskie. Jest to pierwsza z tras konnych mająca udostępnić „Bory” miłośnikom jazdy konnej. Trasa ta nie jest szczególnie trudna z wyjątkiem kilku niewielkich wzniesień oraz miejsc w których krzyżuje się z drogami o sporym nasileniu ruchu drogowego. Nie powinna więc sprawiać problemów osobom o przeciętnych umiejętnościach jeździeckich. Przy trasie tej znajduje się kilka stajni popasowych oraz miejsc dogodnych do postoju lub kilkugodzinnego popasu. Dla lepszego zobrazowania szlaku podzielono go na 2 etapy:
Etap 1 – Kliczków – Kościelna Wieś o długości 28 km.
Szlak rozpoczyna się przy stajniach Zamku Kliczków, który jest jedną ze stajni etapowych.
Punkty popasowe na I etapie szlaku znajdują się w:
• Gospodarstwie Agroturystycznym „Agrorelax” w Bronowcu na 9 km trasy,
• Gospodarstwie Hodowlanym Państwa Słowików w Poświętnym na 15 km trasy,
• Gospodarstwie Agroturystycznym „U Jasinka” w Kościelnej Wsi na 28 km trasy,
Na odcinku tym znajduje się kilka miejsc na których należy zachować szczególną ostrożność:
• Pierwszym z nich jest most na rzece Kwisa. Jest to jedyne miejsce w którym można przekroczyć rzekę. Zagrożeniem jest duże nasilenie ruchu,
• Następnie skrzyżowanie dróg Świętoszów – Lubań oraz Ruszów – Bolesławiec i znajdujący się za nimi przejazd kolejowy.
Trasa w większości biegnie leśnymi drogami, pasami przeciwpożarowymi, mało uczęszczanymi drogami polnymi z wyjątkiem początkowego odcinka w miejscowości Kliczków.
Miejsca atrakcyjne na trasie to:
• Zamek Kliczków i przylegający do niego park z cmentarzem koni. Zamek oferuje noclegi dla gości i ich koni. Organizuje również wiele imprez jeździeckich np. majówka, Hubertus
Etap 2 Kościelna Wieś – Bogumiłów 31 km
Szlak przebiega przez osiem miejscowości: Rozpoczyna się w Kościelnej Wsi i przez Klików, Borowe następnie Czyżówek, Lubartów, Silno Małe i Mielno, kończy się w Bogumiłowie.
Punkty popasowe na tym odcinku znajdują się w:
• Gospodarstwie Agroturystycznym „U Jasinka” na początku trasy,
• Gospodarstwie Agroturystycznym i punkcie hodowli koni – Janusza Chrząstka w Czyżówku na 16 km trasy,
• Gospodarstwie Agroturystycznym i Stadninie Koni w Bogumiłowie na 31 km trasy.
Miejsc szczególnie niebezpiecznych na tym etapie nie ma z wyjątkiem konieczności przekroczenia drogi wojewódzkiej nr 296 w 3 miejscach:
• Kościelnej Wieś na wysokości sklepu,
• Kliczków naprzeciwko zalewu,
• W okolicach Mielna tj. drogi krajowej nr 27 na trasie Przewóz – Żary
Na drogach tych panuje spory ruch i miejsca te zostały oznaczone odpowiednimi oznaczeniami czarny wykrzyknik na białym tle. W kilku miejscach szlak przecinają tory kolejowe i drogi o mniejszym ruchu.
Ten odcinek niemal w całości poprowadzony jest po drogach leśnych z wyjątkiem przejść przez miejscowości. Na odcinku tym nie ma wzniesień stromych podjazdów ani innych miejsc trudnych z jeździeckiego punktu widzenia. Ze względu na prowadzone prace leśne może zaistnieć sytuacja gdzie spotkamy na szlaku sprzęt i pojazdy do wywozu drewna wymaga to zachowania szczególnej ostrożności ze strony jeźdźców.
Miejsca atrakcyjne na trasie to:
• Zalew na rzece Czerna Mała w miejscowości Klików, można zrobić tu mały popas a łagodnie opadający brzeg i niewielka plaża stwarza możliwość pławienia koni,
• W pobliżu miejscowości Borowe szlak biegnie aleją starych dębów (pomniki przyrody). Ponadto w Borowym znajdują się ruiny dworu, ładnie zagospodarowana stadnina koni w Czyżówku, jeden z punktów popasowych, malowniczo położona wieś Lubartów sprawia wrażenie zagubionej wśród lasów takich miejsc i urokliwych zakątków jest wiele na całej trasie,
• Stadnina Koni Bogumiłów doskonale zagospodarowane miejsce znakomita baza do wypadów organizuje wiele imprez nie tylko jeździeckich.
Na całym odcinku szlaku spotykać się można z niemal dziką przyrodą oraz pozostałościami osad i gospodarstw. Obszar ten przed wojna był gęściej zaludniony, po wielu osadach pozostały dziś tylko nazwy na mapie i stare drzewa owocowe, które dawniej rosły w pobliżu domostw mieszkających tu niegdyś Serbołużyczan i Niemców wysiedlonych po drugiej wojnie światowej.
Zgonie z regulaminem poruszanie się po szlaku jest dozwolone od świtu do zmierzchu. Każdy użytkownik dorosły korzysta ze szlaku na własną odpowiedzialność, a dzieci na odpowiedzialność opiekuna. Zabrania się jeździectwa rekreacyjnego bez opieki osobom w wieku poniżej 17 lat.
Poszczególne odcinki szlaku mogą być okresowo zamykane z powodu prowadzenia prac leśnych lub innych ważnych względów. Będą wówczas oznaczone tablicami ZAKAZ WSTĘPU czerwoną chorągiewką lub w inny czytelny sposób.
INFORMACJA I ZDJĘCIE: BORYDOLNOSLASKIE.ORG