Większość medali wykonana jest techniką odlewu oraz bicia stemplem. Powstały one w różnych zakątkach świata – we Włoszech, na Litwie, w Australii oraz oczywiście w Polsce. Wśród nich znajduje się medal wybity w brązie z okazji XVII rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II projektu włoskiego rzeźbiarza Francesco Caldarella. Przy tworzeniu projektu rewersu artysta inspirował się freskiem Michała Anioła ze sklepienia Kaplicy Sykstyńskiej. Przedstawione tu „Stworzenie Adama” nawiązywać miało do opublikowanej w 1995 r. encykliki papieskiej „Evangelium Vitae”.
Spośród powstałych w Polsce szczególnie interesujący jest medal zaprojektowany przez wybitnego rzeźbiarza – Czesława Dźwigaja w formie ołtarzyka polowego. Ma on kształt tryptyku z zamykanymi, ruchomymi skrzydłami. Na uwagę zasługują także medale autorstwa profesora Józefa Stasińskiego, które mają ciekawą formę i wysoką wartość artystyczną. Na jednym z nich wizerunek Papieża, z reguły prezentowany w popiersiu, został przedstawiony bardzo dynamicznie – całopostaciowo z profilu.
Nieregularne płaszczyzny i nietypowe kształty medali odlewanych, umożliwiające tworzenie malarskich efektów preferował
Gości, zwiedzających wystawę, którzy pragną uczcić niezwykle podniosłe wydarzenie, jakim jest beatyfikacja Ojca Świętego Jana Pawła II, organizatorzy zachęcają do wpisywania się do księgi pamiątkowej, wystawionej w sali ekspozycyjnej.
Prezentowane na wystawie medale pochodzą ze zbiorów wałbrzyszanina – Adama Tyszera. Ekspozycji towarzyszy pokaz prac – medali, plakiet i statuetek, autorstwa gdańskiego artysty-rzeźbiarza Piotra Soleckiego, które udostępniła wdowa po nim – Wiesława Solecka.
TEKST i ILUSTRACJE: Muzeum Ceramiki w Bolesławcu