Pochodząca z Bolesławca Kasia Maczel i jeleniogórzanin Bartek Drak tworzą razem nietuzinkowy projekt – specyficzne widowisko łączące w sobie muzykę, fotografię oraz teatr.
– Uncommon Project powstał w wyniku kierowania się niecichnącym głosem serca, pasją do różnorodnej działalności scenicznej oraz potrzebą wyrażania siebie poprzez sztukę – mówi Kasia, którą bolesławianie mogą znać m.in. jako autorkę wydanej przez Muzeum Ceramiki książki „Życie teatralne w Bolesławcu” oraz laureatkę konkursu na najlepszą pracę magisterską o mieście.
Kasia jest od lat najmłodszych zakochana w swoim tacie, koniach i sztukach teatralnych; jak sama mówi posiada 5 procent talentu i 95 procent pracoholizmu. To absolwentka PWST we Wrocławiu, niespełniona koszykarka, chętnie pozuje do zdjęć, choć nie jest modelką, swym aktorstwem wspierała seriale: „Watro kochać”, „Pierwsza miłość”, „Dlaczego ja” oraz film „Środa czwartek rano”, Kabaret PAKA i Romana Kołakowskiego; wyciska z siebie ostatnie soki, w chwilach kryzysowych pije kawę i je słodycze.
Bartek Drak od lat dziecięcych jest zakochany w muzyce, a przede wszystkim grze na gitarze, obdarzony wrażliwością muzyczną i plastyczną, chętnie oddaje się sztuce fotografowania, choć nie jest fotografem; kilka lat życia spędził w Dublinie, gdzie grywał w najlepszych klubach jazzowych; wymagający od siebie i od innych, z każdej próby wyciska ostatnie soki, w chwilach kryzysowych poi się kawą lub robi ją innym.
Spotkanie takich dwóch energii twórczych w listopadzie 2009 r. dało zalążek do niespodziewanego powstania i dynamicznego rozwoju Uncommon Project. W początkowej formie miał on być tylko jednorazową sesją zdjęciową, która łączyła technikę malowania ciała (tzw. body painting) z wyrażaniem ekspresji przez fotografowaną postać.
– Rezultaty pracy nad plastycznymi zdjęciami okazały się na tyle ciekawe, że postanowiliśmy kontynuować swoje działania, poszerzając je o kolejne sesje studyjne – 0powiada Kasia. – W międzyczasie pojawił się pomysł, by oprócz wykonywania zdjęć, zająć się również muzyką. Projekt przewidywał pracę nad istniejącymi utworami jazzowymi. Pod wpływem rozmaitych koncepcji i licznych dyskusji powstały nowe autorskie formy muzyczne, do których muzykę napisał Bartek Drak, a teksty Paweł Matyja. W efekcie końcowym podejmowane działania fotograficzne i muzyczne, wzbogacone o elementy teatralne, powołały do życia specyficzny koncert.
Podczas jednej z otwartych prób, Bartek, zapytany o klasyfikację wykonywanych utworów do któregoś z gatunków muzycznych – powiedział: „To jest po prostu jazz rycerski”.
Charakterystycznie skonstruowane utwory oraz płynąca z nich energia, tworzą niesamowicie magiczną atmosferę w trakcie kameralnych i nastrojowych koncertów. Każdy występ duetu zaprasza do niecodziennej wędrówki, w którą warto się wybrać, nie zabierając z sobą niepotrzebnego ekwipunku. Osobliwe rytmy, liryczne teksty, improwizacje, wzbogacone swoistym pokazem multimedialnym, to proponowana droga podroży do świata „odsłowności i niedopełnień”. Pełne ekspresji zdjęcia, ukazywane w trakcie prezentacji, są rezultatem wielogodzinnej pracy podczas kilkunastu sesji fotograficznych.
Uncommon Project możecie usłyszeć już w przyszły czwartek, 2 września w Orient Expressie w Jeleniej Górze. Początek o godzinie 19.
foto: Marcin Oliva Soto
tekst: Uncommon Project/bobrzanie.pl
—————————————————–