Bolesławiecki Ośrodek Kultury jednak nie będzie zajmował się prowadzeniem restauracji. Lokal wyposażony za publiczne pieniądze (sama aranżacja wnętrz, sklepu i szatni 279 380 zł) zostanie wynajęty. Okazało się jednak, że takie rozwiązanie nie zagraża miastu oddawaniem pieniędzy zdobytych na inwestycję. Okazało się to kilka dni po nadzwyczajnej sesji rady miasta, na której prezydent i jego koalicjanci przekonywali , że restauracja powinna być samorządowa i prowadzona przez BOK. Ekspresowo zmienili poglądy wskutek opinii Departamentu Finansowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Szczegóły poniżej:
„Zgodnie z deklaracją prezydenta Bolesławca Piotra Romana dotyczącą ponownego sprawdzenia sytuacji prawnej i sposobu zarządzania restauracją w wybudowanym obiekcie Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki, złożoną podczas wspólnego posiedzenia Komisji Rady Miasta w dniu 9 sierpnia 2010 r. informuję, iż w wyniku ustaleń z dnia 17 sierpnia 2010 r. w Departamencie Finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do którego należy m.in. realizacja zadań związanych z wdrażaniem Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego, stwierdzono brak przeciwwskazań do oddania w najem restauracji (wraz z kuchnią) i przeznaczenia z tego tytułu dochodów na fundusz utrzymania rezultatów projektu. Zgodnie z Umową Finansową wysokość rocznych wpłat na ten fundusz nie może być niższa niż 0,5% wartości całkowitej projektu (3.882.234 euro), a jego przeznaczeniem jest zapewnienie prawidłowego utrzymania majątku przez okres co najmniej 10 lat po oddaniu obiektu BOK-MCC do użytku.
W związku z uzyskaniem przez Urząd Miasta jednoznacznej interpretacji prawnej prezydent Piotr Roman podjął decyzję o oddaniu w najem restauracji w BOK-MCC, które nastąpi po ogłoszeniu i rozstrzygnięciu przetargu.
Przypomnę, że projekt „Centrum kulturalno-edukacyjne w Bolesławcu – I etap – Budowa Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki’’ realizowany jest w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w Priorytecie 3 Programu Operacyjnego „Ochrona kulturowego dziedzictwa”, którego zakres dotyczy budowy i rozbudowy publicznych oraz niekomercyjnych instytucji kultury o europejskim znaczeniu.
Wysokość dofinansowania określona w umowie zawartej z Komitetem Mechanizmu Finansowego EOG wynosi 3 288.136 euro, co stanowi 85% wydatków kwalifikowanych projektu, natomiast współfinansowanie Gminy Miejskiej Bolesławiec ustalono na 15% kosztów kwalifikowanych projektu.
Bolesławiecki projekt realizowany jest we współpracy z gminą Molde, położoną na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Dzięki doświadczeniu norweskiego partnera w zarządzaniu kulturą Międzynarodowe Centrum Ceramiki stanowić ma standardowe rozwiązanie w zakresie efektywnego wykorzystania infrastruktury kulturalnej dla współpracy międzynarodowej. Uroczyste podpisanie ramowego porozumienia o współpracy pomiędzy Gminą Miejską Bolesławiec a Gminą Molde nastąpiło 17 sierpnia 2007 r. w Bolesławcu
Międzynarodowe Centrum Ceramiki zostało zaprojektowane jako nowoczesny obiekt infrastruktury kulturalnej. Konstrukcję budynku stanowią trzy kondygnacje. Na parterze zaplanowano m.in. część galerii wystawowych i sprzedażowych, restaurację oraz pomieszczenia techniczno-gospodarcze. Na pierwszym piętrze zlokalizowane będą pracownie: taneczne, muzyczna, plastyczna oraz część administracyjna. Na drugim piętrze zlokalizowany będzie zespół konferencyjny z salą na około 100 miejsc oraz pracownie: ceramiczna, szkła, witrażu i rzeźby. Do pracowni ceramicznej zaplanowano m. in. piece ceramiczne oraz specjalistyczne urządzenia do formowania i obróbki gliny.
Oddanie obiektu do użytku pozwoli na zwiększenie ilości pomieszczeń adekwatnych do potrzeb związanych z prowadzeniem aktualnych form działalności artystycznych i kulturalnych Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki. Ponadto pozwoli na lepszą obsługę dotychczasowych imprez oraz rozszerzenie działalności, ale przede wszystkim na stworzenie międzynarodowego ośrodka kultywującego tradycje ceramiczne.
Obiekt ma stać się miejscem kulturotwórczym, z bogatą ofertą zajęć, integrującym środowiska twórcze związane z szeroko rozumianą kulturą i dziedzictwem kulturowym. Przedsięwzięcie to ma na celu rozwijanie współpracy międzynarodowej oraz kształtowanie europejskiej tożsamości kulturowej i społecznej. Międzynarodowe Centrum Ceramiki ma również podnieść atrakcyjność Bolesławca i regionu, tworząc nową jakość i przestrzeń dla kulturalnej aktywności mieszkańców.
Agnieszka Gergont – rzecznik prasowy UM”
—————————————-
Niestety w informacji zabrakło informacji. Nadal nie wiadomo dlaczego to samorząd a nie ajent ma ponosić koszty wyposażenia lokalu.