Lut 24, 2010
834 Wyświetleń
0 0

Statut uchwalony

Napisany przez

18 lutego 2010 roku – czyli niemal dokładnie 3 lata od powołania do życia komisji doraźnej do opracowania projektu Statutu Województwa Dolnośląskiego Sejmik Województwa Dolnośląskiego uchwalił Statut Województwa Dolnośląskiego uzgodniony z Prezesem Rady Ministrów.

Wcześniej pisałem o warunkowym uzgodnieniu projektu statutu przez Prezesa Rady Ministrów. Uzgodnienie podpisane 19 stycznia 2010 roku wpłynęło do Kancelarii Sejmiku 2 lutego br., a w przeddzień sesji obradowała Komisja – przyjęliśmy uwagi do dwóch paragrafów i w trybie autopoprawki wprowadziliśmy do uchwały o przyjęciu statutu. 18 lutego 2010 roku Sejmik jednogłośnie uchwalił Statut Województwa Dolnośląskiego. Jest to trzeci statut w historii samorządu województwa. Miałem swój udział w opracowaniu pierwszego i trzeciego. Muszę przyznać, że oczywiste emocje towarzyszące tworzeniu pierwszego statutu już się nie powtórzyły. Orzecznictwo sądowoadministracyjne, zmiany ustawowe i praktyka administracyjna doprowadziły do homogenizacji tego, wydawałoby się, najważniejszego aktu prawa miejscowego uchwalanego przez sejmiki i niemal żadnej specyfiki nie zawierają statuty różnych województwa. Odmienności są znikome. Jednak ważne jest, by w praktyce działania organów województwa samorządowego posługiwać się statutem wewnętrznie niesprzecznym i poprawnym z punktu widzenia prawidłowości relacji wewnątrz organów województwa i na zewnątrz samorządu województwa.

Kategorie:
news

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak się robi historię bolesławiecką

Z historią, to w zasadzie w PRL sprawa była prosta. Funkcjonowała dogmatyczna tzw. wersja obowiązująca - i tyle.  Ta wersja...

Zamknij