Maj 8, 2017
1136 Wyświetleń
11 5

Złoty interes i biały koń

Napisany przez

Kwestia budowy, czy też powstania, nowej siedziby Szkoły Specjalnej pojawia się w przestrzeni publicznej co jakiś czas i wraca jak bumerang. Czy dotychczasowe, bezradne działania władz Miasta i Powiatu (czyli ekipy, która w Bolesławcu dzierży władzę w zasadzie od przemiany ustrojowej) w tym zakresie ma w końcu szansę na powodzenie?

Brak konkretnej współpracy pomiędzy Miastem i Powiatem był efektem małostkowości i udowadniania sobie kto ważniejszy w kręgach miejsko – powiatowych władz. Ta małostkowość brała górę nad chęcią pomocy lokalnej społeczności w rozwiązywaniu jej realnych problemów. Śmiem twierdzić, że gdyby nie zmiana władz w Powiecie, a co za tym idzie koalicji, taki stan trwałby przynajmniej do końca obecnej kadencji. Czy zatem temat Szkoły Specjalnej, w świetle nowej koalicji miejsko-powiatowej PO+SLD+Forum prezydenta, ma szanse na pozytywny koniec? Wg mnie tak, chociaż połowicznie i nie wiadomo kiedy, a te dwa potencjały stać przecież na dużo więcej.

W najbliższych dniach odbędą się nadzwyczajne sesje rad Miasta i Powiatu, podczas których najpierw Miasto daruje Powiatowi budynek wraz z gruntem przy ul. Bankowej (po Szkole Podstawowej nr 2) o wartości 1.790.000,00 zł z przeznaczeniem na urządzenie nowej siedziby Szkoły Specjalnej, a dzień później „w zamian”, Rada Powiatu zdecyduje o przekazaniu Miastu budynku, wraz z gruntem, przy ul. Zwycięstwa (stara przychodnia) o wartości 2.341.000,00 zł. Jak nietrudno dostrzec, miasto na tej transakcji jest „do przodu” na ponad pół miliona złotych.

Kto na tym realnie zyska? Cóż, Miasto, w obliczu reformy oświaty, stanęło przed problemem nadwyżki w bazie infrastruktury oświatowej, co wiązać by się musiało ze sprzedażą jakichś nieruchomości. Czy udałoby się je sprzedać nawet za kwotę podaną w wycenach? Raczej wątpię. I tu mamy klasyczny przykład jak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Mamy „rycerza na białym koniu” darującego budynek na potrzeby Szkoły Specjalnej, ale ów „rycerz” nie odjeżdża z niczym, bo na transakcji z Powiatem Miasto „zarobi” ponad pół miliona złotych, a przecież Powiat jeszcze będzie musiał ów budynek wyremontować…

Projekt uchwały Rady Miasta, w którym daruje się Powiatowi budynek po SP nr 2, nie określa warunku co do terminu w jakim władze Powiatu mają urządzić w przekazanym budynku nową siedzibę dla Szkoły Specjalnej. Taki zapis uważam za istotny i konieczny, a radni miejscy powinni się o to upomnieć przy podejmowaniu decyzji. Przecież warunek określający termin istniał onegdaj przy przekazywaniu przez Miasto Powiatowi budynku przy ul. Armii Krajowej na potrzeby nowej siedziby Powiatu. Taki zapis dawałby gwarancję Miastu i przede wszystkim społeczności Szkoły Specjalnej na realizację ich marzenia o nowej szkole, w konkretnym terminie, pod rygorem ewentualnego zwrotu nieruchomości.

Czy to jednak wszystko? Czy nie można tego zrobić lepiej i nowocześniej? Uważam, że w świetle obecnej, miejsko-powiatowej koalicji można było powrócić do odrzuconych projektów budowy Szkoły Specjalnej. Przecież odpowiedzialność za powodzenie tej i wielu innych spraw wzięło ugrupowanie Forum prezydenta przystępując do rządów w Powiecie. W kampanii wyborczej to ugrupowanie obiecało przecież budowę Szkoły Specjalnej, nowego Szpitala itd… Są szanse, rządzicie, odwagi!

Ps. Panie Starosto, niech Pan się upomni chociaż o te pół miliona, z przeznaczeniem na remont Szkoły Specjalnej.

Kategorie:
Małkowski · news
http://www.maciejmalkowski.pl

Bolesławiec - Świeradów Zdrój, to przestrzeń, w której aktualnie przebywam, pracuję, wypoczywam, z której czerpię natchnienie do życia. Samorządowiec. Aktualnie radny powiatu bolesławieckiego. Kiedy Bóg da i czas pozwoli zapatrzony w nocne niebo okiem również uzbrojonym. Poszukujący jeszcze Bóg jedyny wie czego. Zapraszam również na moją stronę www.maciejmalkowski.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share This
Menu Title